Je to první rozsudek, který odhaluje, jak fungovala sportovní agentura lobbisty Josefa Jindry. Své výdaje uměle zvyšovala tím, že fakturovala neexistující reklamu na dresech sportovců ze své stáje. A to včetně své největší hvězdy, olympijské vítězky v klasickém lyžování Kateřiny Neumannové.

Obchodní ředitel Jindrovy firmy Kentaura Petr Šperka si za to letos na jaře – bez mediálního zájmu – vyslechl trest. „Byl opravdu odsouzen za zvlášť závažný zločin zkrácení daně,“ potvrdila dosud nepublikované informace HN mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková. „Trest zní: šest let vězení a zákaz výkonu funkcí statutárních orgánů také po dobu šesti let.“

Podle rozsudku, který mají HN k dispozici, do účetnictví zanesl faktury za fiktivní reklamu. „Prostřednictvím známých sportovců, jako jsou Kateřina Neumannová, Kamila Rajdlová či Michal Vabroušek,“ stojí přímo v rozsudku.

Soud spočítal, že Šperka způsobil státu pětadvacetimilionovou škodu. Jindra se přitom podílel i na organizování lyžařského šampionátu v Liberci, za nímž zůstaly milionové dluhy. Naposled figuroval Jindra v armádní aféře, v níž nabízel, že úplatky vypere přes „fakturu na nějakej sport“.

Více o kauze...

Související