Konec deregulace nájmů

od ledna 2011

týká se asi 400 tisíc domácností v krajských městech Ostrava a Ústí nad Labem a ve všech ostatních obcích v Česku vyjma obcí Středočeského kraje s počtem obyvatel vyšším než 9999.

od ledna 2013

Dotkne se zbývající části Česka – Prahy, 10 krajských měst a obcí Středočeského kraje s počtem obyvatel vyšším než 9999.

Za sedm týdnů skončí regulované nájemné na většině území Česka a deregulace se dotkne na 400 tisíc domácností. Doposud není ale jasné, jak budou soudy při určování výše nájmu postupovat, když se nájemce a majitel domu na jeho nové výši nedohodnou. Vláda navíc odložila projednávání novely, která upravuje vztahy mezi pronajímateli a nájemci bytu. Mimo jiné měla také posílit úlohu soudu ve sporech o výši nájemného.

Zatím není jasné, kdy by mohla novela občanského zákoníku vstoupit v platnost. V úvahu přichází únor, ale i srpen příštího roku, odhaduje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jan Dvořák.

"Odklad vládního přijetí novely nemá žádný dramatický vliv na problematiku nájemních vztahů v Česku," uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Věci kolem nájmů se řeší na poslední chvíli a panují obavy, že po 1. lednu nastane chaos. A to přesto, že zákon o jednostranném zvyšování nájemného byl schválen v březnu 2006 a novela občanského zákoníku byla poprvé v parlamentu už loni v květnu.

Zamezit spekulacím

Podle návrhu novely budou nájemníci muset nahlašovat více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí. Podstatnější je, že má zabránit spekulacím s nájmy bytů. Omezuje totiž trvání zděděného nájmu po smrti nájemníka na dobu dvou let, ve kterých by si měl nájemce, na kterého nájem bytu přejde, zajistit jiné bydlení či dohodnout se na nových podmínkách nájmu s pronajímatelem, s výjimkou osob nezletilých a osob starších 75 let.

Novela zákona

Hlavní body novely občanského zákoníku v oblasti nájemního bydlení:

- Omezí přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka
- Nájemníci budou nově muset nahlašovat nejen počet osob, ale i identifikační údaje o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí
- Výměny bytů budou možné jen se souhlasem všech zúčastněných stran
- Návrh novely ruší pojem "služební byty", který je nahrazen institutem nájmu bytu na dobu výkonu práce pro pronajímatele

"Pokud se však nájemce s pronajímatelem nedohodne nebo si bydlení nezajistí jinak, obávám se, že vzhledem k neexistenci sítě tzv. ,sociálních bytů‘ bude sociálně slabší nájemce stavět do těžko řešitelné životní situace," řekla HN Lenka Veselá, advokátka se specializací na bytovou politiku.

Návrh novely podle ministerstva "jasně řeší situaci", kdy se obě strany smluvního vztahu nedohodnou, tím, že by se mohly obrátit na soud se žádostí o stanovení výše nájemného v místě a čase obvyklém. Smluvní strany však mohou podat návrh k soudu už dnes. "V tomto smyslu nepřináší novela nic nového," řekla Veselá.

Ministerstvo chce mít v únoru příštího roku hotovou cenovou mapu nájemného, která má soudům pomoct určit spravedlivou výši nájmu. Tato cenová mapa však nebude pro soud závazná.

Opoziční ČSSD proto podle poslance a experta strany na bydlení Stanislava Křečka do konce roku předloží zákon o místně obvyklém nájemném.

Hrozba žalob

Tisíce žalob na určení výše nájemného chystá na začátek příštího roku podat druhý největší majitel nájemních bytů v zemi, společnost CPI Group. Ministerstvo se přesto neobává zahlcení soudů kvůli sporům o nájemné, před kterým odborníci varují. Tento názor sdílí i premiér Petr Nečas. "Myslím, že nárazový nápor soudních řízení k 1. lednu nenastane," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.

"Kromě omezení přechodu nájmu bytu novela výrazná pozitiva nepřináší. Ustanovení občanského zákoníku, která v praxi relativně fungují, jsou nahrazována neurčitými formulacemi a ta, která by byla třeba upravit, v podstatě neřeší, tj. zejména postup či metodiku při sjednávání výše nájemného," řekla Veselá.

 

Deregulace nájmů se blíží