Vedení pražské ODS spolu se zastupitelským klubem rozhodne v pondělí, zda půjde na magistrátu do koalice s TOP 09, nebo ne. Stále platí, že občanští demokraté vyjednávají s TOP 09 exkluzivně, řekli po čtvrteční schůzce vyjednavačů TOP 09 a ODS předseda občanských demokratů v metropoli Boris Šťastný a volební lídr Bohuslav Svoboda.

TOP 09 to vzala podle svého lídra Zdeňka Tůmy "na vědomí", ač chtěla vyjádření do neděle. Do pátku předá návrh koaliční smlouvy ČSSD, původně to avizovala do konce týdne.

"Je to nová situace," reagoval na to Šťastný a poznamenal, že ho tato informace zaskočila. Očekával prý, že ODS dostane pro jednání svých orgánů prostor a TOP 09 exkluzivitu vyjednávání naopak ruší.

Tůma na to reagoval, že ODS už koaliční nabídku ČSSD dala. Vyjednávači ODS poukazovali na to, že to bylo na začátku, byl to program ODS s nabídkou čtyř křesel v 11členné radě.

Regionální rada ODS a zastupitelé se měli původně sejít ve čtvrtek. Odklad Šťastný zdůvodnil tím, že ODS dostala teprve ve středu v podvečer od TOP 09 analýzu, jak postupuje v sestavování koalic v městských částech. Občanští demokraté prý dokument nestihli prostudovat. Zasedání bude v pondělí v 17:00, o dvě hodiny později se chce ODS sejít s TOP 09.

Návrh koaliční smlouvy 

"Chceme v pondělí definitivní mandát," řekl Svoboda, podle kterého je návrh koaliční smlouvy s TOP 09 až na drobnosti akceptovatelný. Pokud ODS řekne "ano", bude se dál jednat o rozdělení křesel v radě a jednání nedostane žádný jiný směr, uvedl Svoboda.

Nabídku, kterou dá TOP 09 sociálním demokratům, Tůma komentovat nechtěl. "Bude to nabídka, kterou považujeme za dobrou," podotkl. Tůma ale neočekává, že by se vyjednavači TOP 09 s ČSSD tento týden scházeli. TOP 09 ve čtvrtek naopak zveřejnila návrh koaliční smlouvy, který dala ODS.

Související