Městskou část Brno-jih, odkud se letos pokusila odtrhnout dvě katastrální území, ovládla velká koalice sociálních a občanských demokratů. Starostou se stal znova Josef Haluza (ČSSD), místostarostou Radomír Jonáš (ODS), který dřív jako primátorův náměstek prosadil kontroverzní směnu městského majetku za pasáž Jalta. ČSSD a ODS ve čtvrtek při hlasováních podporoval komunista, což v sálu zastupitelstva kritizovala veřejnost. "Hanba ODS," stálo na jednom z transparentů.

Sociální demokraté v Brně-jih získali sedm z 19 mandátů, občanští demokraté tři. Dohromady by měli těsnou většinu, velkou koalici však odmítl podpořit zastupitel Petr Hepnárek (ODS). S koalicí hlasoval Vítězslav Klabík (KSČM).

Funkcionáře volili zastupitelé tajně. Veřejnou volbu navrhl právě Hepnárek. Neprošla však, pro hlasovalo právě devět opozičních zastupitelů včetně něj. Při volbě starosty získal těsnou většinu deseti hlasů Haluza, devět jeho protikandidát David Rotrekl (VV). Deset hlasů dostal i Jonáš, opozice včetně Hepnárka však k urně vůbec nešla a svých hlasů se vzdala.

Městská část rozšířila počet uvolněných funkcí. Placenou členkou rady na celý úvazek se stala dosavadní místostarostka Anna Böhmová (ČSSD). Lidé v publiku se ptali, kolik peněz to městskou část bude stát navíc. Tajemník Vladimír Vařeka s odkazem na ochranu osobních údajů neodpověděl. Vyslechl kritiku s tím, že zatímco stát a vláda proklamují šetření a zaměstnanci se mají uskromňovat, radnice výdaje na platy vedení zvyšuje.

Od Brna-jih se letos chtěly odtrhnout místní části Přízřenice a Dolní Heršpice. V referendu však samostatnost nepodpořilo dost lidí. Hlasování lidé vyvolali kvůli nesouhlasu s chystanou zástavbou i tím, jak ji umožňuje územní plán. Na brněnské radnici ho v této podobě prosadil právě Jonáš. Sám ve čtvrtek v kandidátském projevu připustil, že části Brna-jih s výjimkou Komárova byly v minulosti přehlíženy a investice tam nešly. "Budu dělat vše pro to, aby se rozdíl mezi jednotlivými částmi co možno nejvíc srovnal," uvedl.