Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o tři procenta. Vyplývá to z pátečních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Ve srovnání s letošním druhým čtvrtletím růst hrubého domácího produktu činil 1,1 procenta. Analytici odhadovali nižší růst.

Výkonnost ekonomiky v reálném vyjádření a po očištění o sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní se tak po odražení ode dna v loňském druhém čtvrtletí postupně zvýšila, uvedl ČSÚ. K meziročnímu i mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěla především odvětví zpracovatelského průmyslu a obchodu, stagnovala tvorba hrubé přidané hodnoty v odvětvích služeb. Naopak výrazný pokles hrubé přidané hodnoty v reálném vyjádření postihl vlivem nepříznivých klimatických podmínek zemědělství.

Analytici odhadovali, že tuzemská ekonomika ve 3. čtvrtletí stoupla meziročně o 2,5 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím HDP stoupl podle jejich odhadů o 0,6 procenta.

Bez odstranění vlivu rozdílného počtu pracovních dní vzrostl ve 3. čtvrtletí HDP meziročně o 2,7 procenta, dodal ČSÚ.

Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezónnosti byla podle ČSÚ v meziročně nižší o 0,1 procenta. "Na přiblížení se k loňské úrovni měl rozhodující vliv vývoj v právě uplynulém čtvrtletí, kdy počet zaměstnaných osob vzrostl mezičtvrtletně o 0,5 procenta. Dílčí zvýšení přitom zaznamenala s výjimkou služeb všechna základní odvětví," uvedl ČSÚ.

Dnešní čísla jsou předběžná, standardní odhad tvorby a užití HDP Český statistický úřad zveřejní 9. prosince.

Meziroční růst slovenské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 3,7 procenta z upravených 4,2 procenta za druhé čtvrtletí. Uvedl to dnes statistický úřad Slovenska ve svém rychlém odhadu. Údaj je slabší než odhady analytiků, kteří očekávali nárůst HDP zhruba o čtyři procenta.

Čísla pozitivně překvapila, sousedi nám ale stejně utíkají

HDP překvapil, čísla jsou tak dobrá, až se jim nechce věřit, píše se svém aktuálním komentáři analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Data jsou podle analytika pro trh velkým překvapením. V průměru se čekal růst kolem 2,4 %. Koruna by tedy měla teoreticky krátce po zveřejnění reagovat posílením, což se také stalo.


I po dnešních datech je hádankou, jak vypadá struktura růstu. To se dozvíme až 9. Prosince. O tom, že tahounem ekonomiky je průmysl, nikdo nepochyboval. V průměru rostl průmysl ve třetím kvartále o více než o 10 %. Nicméně ve druhém kvartále rostl v průměru ještě rychleji. Maloobchod rostl ve druhém kvartále v průměru také téměř stejně rychle jako ve třetím kvartále.

Nabízí se tedy vysvětlení v tom, že k růstu přispěly investice. Mohly by to být třeba investice do solární energie, které v poslední době nafukují dovozy do ekonomiky. Možná, že největší překvapení přinesou ale zásoby. Samotný přebytek zahraničního obchodu byl ve třetím kvartále poloviční než vloni. Necháme se tedy překvapit.


V mezinárodním porovnání jsme čísly opět zklamaní. Slovenská ekonomika rostla o 3,7 % a německá o 3,9 %. Obě dvě ekonomiky přitom na rozdíl od české ekonomiky již zpomalují svůj růst. To znamená, že my také zpomalíme. Navíc Německo nám stále ujíždí, uzavírá Pikora.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru