Už se stalo pravidlem, že se jednání o pražské koalici mezi ODS a TOP 09 zadrhávají. Nejinak tomu bylo i ve čtvrtek. Ačkoli se občanští demokraté měli vyjádřit do konce tohoto týdne, zda chtějí s "topkou" vládnout, vymohli si prodloužení termínu do pondělí. Prý se předtím musí sejít ještě regionální rada.

Kandidát TOP 09 na primátora Zdeněk Tůma vzápětí oznámil, že de facto ruší exkluzivitu jednání s ODS a že podá koaliční nabídku i ČSSD. A své slovo v pátek dodržel. TOP 09 sociální demokracii předala návrh, kde jí nabízí v radě pět křesel, TOP 09 by měla šest míst. ČSSD si vzala čas na rozmyšlení a zpracování připomínek, řekli po setkání Tůma a Petr Hulinský (ČSSD).

"Jednalo se o předání nabídky, ne o vyjednávání v tom smyslu, že bychom debatovali obsah koaliční smlouvy," řekl Tůma. Dodal, že návrh koaliční dohody je podobný tomu, co TOP 09 předala občanským demokratům, bere ale v potaz program sociální demokracie. "Snažili jsme se dosáhnout takového průniku, který by byl pro nás akceptovatelný," dodal.

Podle Hulinského se ČSSD "v co nejkratší době" k návrhu vyjádří a znovu se nad připomínkami sejdou. Dodal, že strana v současné době jedná pouze s TOP 09, protože ji ODS zatím s dalšími rozhovory neoslovila. Tůma dodal, že TOP 09 bude dále vyjednávat s občanskými i sociálními demokraty.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný se domnívá, že TOP 09 se sociální demokracii podbízí. Dala jí údajně lepší nabídku než ODS. Občanští demokraté na to budou muset adekvátně reagovat, aby neskončili v opozici, řekl.

Pravděpodobná je velká koalice ODS a ČSSD

Zástupci TOP 09 už ale otevřeně hovoří o tom, že ve vznik koalice s ODS nevěří a že se připravují na magistrátní opoziční roli. Občanští demokraté jsou s těmi sociálními dávno domluvení, prohlašuje například předseda TOP 09 v Praze, bývalý člen ODS František Laudát.

Řada manévrů obou stran těmto spekulacím, které se začaly objevovat už před volbami, skutečně nahrává. Například to, že socialisté ze svého vyjednávacího týmu vypudili vlastního lídra Jiřího Dienstbiera, protože jako jediný otevřeně vystupoval proti velké koalici.

Nebo chování ODS. Na úterní tiskové konferenci se Bohuslav Svoboda, kandidát občanských demokratů na primátora, usmíval na Tůmu a hovořil o tom, jak rostou šance na společnou vládu. Jenže v kuloárech už tou dobou jeho nejbližší spolupracovníci přesvědčovali novináře, že to ve skutečnosti bude hrozně těžké, protože místní sdružení ODS z Prahy jsou proti. Důvod? Strana ovládaná Miroslavem Kalouskem údajně nabízela starostovská křesla ČSSD a snažila se tak občanské demokraty vyšachovat.

Socialisty a politiky ODS k sobě táhne především léty ozkoušená spolupráce, strany vládly Praze v letech 1998 až 2006.

Na tom, že spolupráce ODS a ČSSD je nejpravděpodobnější variantou, má ale svůj podíl i samotná TOP 09. Hlavně těsně po volbách si při vyjednáváních počínala hodně nemotorně a například neprozřetelně vypustila do médií, se kterými občanskými demokraty nechce sedět společně v radě města. Jedno ze základních politických povolebních pravidel přitom zní: Za každou cenu novinářům říkat, že o personálních otázkách se nejednalo, to že je až poslední věc po programu.