Učitelé budou od ledna vydělávat více. Jako jediným zaměstnancům veřejného sektoru se jich nedotknou škrty v platech státních zaměstnanců. Od ledna jim naopak platy vzrostou.

Nejvíce, až o několik tisíc měsíčně, si polepší mladí kvalifikovaní pedagogové. Vyšší plat bude mít ale naprostá většina učitelů a polepší si dokonce i řada těch nekvalifikovaných. Vyplývá to z nařízení vlády, které mají HN k dispozici. To je nyní v připomínkovém řízení a ministři by ho měli schvalovat koncem měsíce.

HN spočítaly, že nejvíce si podle nových tabulek polepší učitelé v mateřské škole, musí ale mít bakalářský titul. Těm začínajícím se oproti současnosti tarifní plat zvýší téměř o 7500 korun. Jejich kolegové na základní škole dostanou při nástupu o téměř 5500 korun hrubého více a na střední škole o více než čtyři tisíce korun. Podmínkou ale je, že mají vysokoškolské vzdělání, a to ještě takové, které pro daný stupeň školy předepisuje zákon.

Nový systém odměňování zvýhodňuje začínající učitele, které chce ministerstvo ve školách udržet. Ti starší se mohou těšit spíše na stokoruny než tisíce měsíčně. Učitelům základní nebo střední školy s praxí 28 let se tarifní plat zvýší o 1180 korun měsíčně, s praxí více než 32 let si polepší o 300 korun.

Také proto se učitelé nebudou hromadně přidávat ke stávce 8. prosince. „Jestli aktivně podpoří své stávkující kolegy v nepedagogických profesích a solidárně se zúčastní, záleží jen na nich,“ řekl HN předseda školských odborů František Dobšík.

Související