Česká skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera může údajně prodat své podnikání na trhu spotřebitelských úvěrů v Rusku, Bělorusku a Kazachstánu ruské státní bance VTB "téměř za dvě miliardy dolarů" (asi 36 miliard korun). Uvedl to dnes na titulní straně ruský list Vedomosti, podle nějž se jednání nadále vedou. PPF označila tyto informace za spekulace, které nebude komentovat.

O údajné transakci informoval již v sobotu web businessneweurope.eu, podle nějž čelí Kellner tlaku Kremlu a potřebuje peníze na expanzi v Indii a Indonésii. PPF však tuto zprávu vzápětí popřela. Současně mluvčí Milan Tománek připustil, že několik silných ruských i mezinárodních bank projevilo v poslední době zájem o kapitálový vstup do Kellnerovy ruské banky Home Credit & Finance Bank (HCFB). Vedomosti v pondělí dodaly i sumu, která je údajně ve hře.

"Nemáme žádný komentář. Jde o spekulace, které nekomentujeme," řekl Tománek k novinovému článku. "Ruský trh je pro nás prioritní a zatím nemáme v úmyslu jej opustit. S výkonností naší investice jsme spokojeni," dodal.

Tiskové oddělení VTB, která je druhou největší ruskou bankou, také reagovalo odmítavě na informace o jednáních s PPF a chystané transakci. Ale Vedomosti s odvoláním na nejmenované finančníky blízké VTB a PPF tvrdí, že jednání se vedou, mohou skončit dohodou, ale rozhodnutí dosud nepadlo.

Podle nejmenovaných bankéřů se prý transakce nelíbila šéfovi VTB Andreji Kostinovi a jednání se vlekla, zatímco s konkurentem VTB, spořitelnou Sberbank byla "hutnější". Ale podle bankéřů je prakticky nemožné, aby sama VTB uspěla s iniciativou rozvinout vlastní podnikání na trhu spotřebitelských úvěrů, kde HCFB patří ke klíčovým hráčům a právě se nachází v nejlepší kondici pro prodej.

HCFB zvýšila za šest měsíců letošního roku čistý zisk na 5,1 miliardy rublů (asi 3,2 miliardy korun), což téměř dosáhlo výsledku za celý loňský rok. Banka v Rusku disponuje rozvinutou sítí poboček v regionech a je schopna nabízet úvěry ve 36 000 prodejnách téměř po celém Rusku.

PPF je mezinárodní investiční skupinou, jejímž hlavním akcionářem je již zmiňovaný Petr Kellner. Skupina podniká v oblasti realit, spotřebitelského financování a bankovnictví, působí na trzích střední a východní Evropy a Asie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru