Americký stát Kalifornie v pondělí zahajuje prodej dluhopisů v objemu asi 14 miliard dolarů (téměř 252 miliard korun). Stát má sice delší dobu finanční problémy, spoléhá ale na to, že investory přiláká na výnos. Informuje o tom dnes britský ekonomický list Financial Times (FT). Záměr Kalifornie ale může zkomplikovat málo příznivá situace na trhu komunálních obligací.

Stát je ukázkovým příkladem finančních potíží, jimž ve Spojených státech čelí místní vlády. Na tamních trzích se obchodují komunální obligace v objemu asi 2,8 bilionu dolarů (přes 50 bilionů korun), v poslední době ale narůstají obavy, zda bude část emitentů vůbec schopna dostát svým závazkům. Trh komunálních obligací byl dlouho považován za místo, kde se dá bezpečně investovat.

Kalifornie přišla s plánem prodeje obligací jen pár dnů po tom, co tamní guvernér Arnold Schwarzenegger svolal mimořádné zasedání zákonodárného sboru. Na něm se má řešit právě deficit veřejných financí. Ten má v příštím roce a půl přesáhnout 25 miliard dolarů (asi 450 miliard korun).

Objednávky na kalifornské státní dluhopisy se začínají přijímat dnes, nejprve v objemu deset miliard dolarů. Cenné papíry se budou prodávat ve dvou tranších, a to jako takzvané "revenue anticipation notes" se zkratkou Rans. To by mělo Kalifornii pomoci překlenout období výpadku ve výběru daní a zajistit víceméně bezproblémové hospodaření.

Obligace jsou splatné v květnu a červnu příštího roku a místní vláda je chce nabídnout hlavně drobným investorům. Ti totiž mohou při nákupu komunálních obligací využít daňových úlev. Zda budou mít obyčejní lidé o tyto cenné papíry zájem, je ale otázka. Záležet proto zřejmě bude hlavně na výnosu. Trh očekává, že obligace by mohly mít výnos od 1,0 do 1,5 procenta. Základní sazby v USA jsou téměř na nule.