Na klasický zubní implantát dnes pacienti čekají několik týdnů. A ještě nemusí být nijak pohodlný. Díky převratnému objevu české firmy však lze tuto dobu zkrátit na minimum. Přesněji na šest hodin.

"K výrobě implantátů používáme především titan. Po šesti hodinách pacient odchází z ordinace a může chrup ihned zatěžovat kousáním," popisuje Jakub Strnad, ředitel firmy Lasak, která inovaci vymyslela.

Výhodou těchto titanových zubů je kromě úspory času i jejich vynikající snášenlivost. Organismus je náhradu schopen přijmout stejně dobře, jako by šlo o vlastní zuby.

Objev firmy Lasak se využívá již ve dvaceti zemích světa. České titanové zuby má v ústech od roku 2007 přes třináct tisíc pacientů.

Firma v pondělí za svůj vynález převzala cenu nadace Česká hlava, která se už od roku 2002 snaží podporovat tuzemský výzkum.

Laser z vesmíru

Kromě titanových protéz získal cenu Česká hlava třeba i osmadvacetiletý fyzik Jaromír Chalupský. Ten zjišťuje, jak se různé materiály chovají po působení rentgenových laserů. Výzkum těchto paprsků je zatím v začátcích - první byly objeveny teprve v roce 2000. Strnad dokáže pomocí laseru simulovat silné rentgenové záření, které se na Zemi vůbec nevyskytuje.

"To, co pomocí laseru s materiály vytváříme, není v přírodě vůbec běžné. Jsou to jevy vyskytující se v jádrech velkých hvězd nebo na Jupiteru," popisuje Strnad, jenž pomocí záření zkoumá například kovy. Jak bude možné využít výsledky jeho bádání v praxi, se podle mladého vědce uvidí teprve v dalším výzkumu.

Projekt na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava byl vyhlášen v březnu 2002. Vyvíjí aktivity jejichž cílem je popularizovat vědu a zvýšit společenskou prestiž tuzemských technických a vědeckých pracovníků coby hlavních tvůrců ekonomické prosperity země.

Každoročním vyvrcholením projektu je udělování národních cen Česká hlava. Dlouhodobým cílem projektu je dosáhnout společenského povědomí těchto cen na úrovni jakési národní Nobelovy ceny.