Bývalý předseda KSČM a dlouholetý poslanec Miroslav Grebeníček tvrdí, že čeští vojáci v Afghánistánu jsou nuceni vykonávat mimosoudní popravy a musí zabíjet povstalce napadající jednotky NATO. Z odpovědnosti za tento stav obvinil současného ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) a celou českou vládu s tím, že prý nerespektují zahraniční závazky ČR a nedodržují mezinárodní právo. Svá obvinění uvedl v písemné interpelaci na ministra zahraničí. Šéf české diplomacie je ale odmítá, stejně jako ministerstvo obrany.

"Důsledkem nerespektování Ústavy ČR a ženevských konvencí ministerstvem zahraničí, Vámi osobně, a vládou ČR je pak také skutečnost, že příslušníci Armády ČR jsou vysíláni do okupačních a válečných akcí, v nichž jsou nuceni v rozporu s Ústavou ČR mimo řádně vyhlášený válečný stav vykonávat aktivně útočné válečné akce a mimosoudní popravy, akty zabíjení příslušníků hnutí odporu proti okupačním vojskům USA a NATO v Afghánistánu," stojí v Grebeníčkové interpelaci.

Na ministra Schwarzenberga se proto obrátil s dotazem, zda považuje za možné, "aby nadále příslušníci Armády ČR vykonávali bez schválení parlamentu a bez vyhlášení války nebo bez přihlášení se ke spoluúčasti ve válce útočné akce a mimosoudní popravy občanů cizích zemí žijících na vlastním území".

Schwarzenberg: Ne každé zabití civilisty je protiprávní

Schwarzenberg ve své odpovědi jeho obvinění odmítl. "Příslušníci našich ozbrojených sil působí v místě konfliktu, kde se aplikují pravidla mezinárodního humanitárního práva," uvedl ve své odpovědi. Tato pravidla podle něj umožňují bojovat proti všem, kteří se účastní nepřátelských útoků, a připustil, že následkem těchto operací umírají i civilisté. "Ne každé zabití civilisty je však z pohledu mezinárodního humanitárního práva protiprávní," podotýká Schwarzenberg.

V Afghánistánu nyní pracuje 520 příslušníků české armády. Od příštího roku jich mají ještě dvě stovky přibýt. Většina z vojáků působí v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar, další vojáci jsou na základně Bagram necelých 50 kilometrů severně od Kábulu.

Tiskový odbor ministerstva obrany zdůrazňuje, že čeští vojáci působí v Afghánistánu v rámci koaličních sil ISAF na základě mandátu vymezeného příslušnými rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Tento mandát zmocňuje síly ISAF pomáhat afghánským orgánům při zajišťování bezpečnosti. "Jakákoliv tvrzení, že čeští vojáci v Afghánistánu působí v jiných než mandátem vymezených akcích, jsou v příkrém rozporu se skutečností," sdělil ČTK Vladimír Lukovský z tiskové a informační služby ministerstva.

Související