Na pražskou Národní třídu přišel zavzpomínat na výročí demonstrací 17. listopadu 1989 také Václav Havel. Desítky přítomných občanů ho přivítaly potleskem.

Bývalý prezident se kromě symbolického zapálení svíčky u pamětní desky také vyjádřil k novému vedení pražského magistrátu. Jak řekl novinářům, z toho všeho má pocit, že všechno bylo dávno domluveno.

Česká republika by podle něj měla změnit volební zákon tak, aby neumožňoval "účelové likvidování hlasů". To jediné prý napraví podobný stav povolební situace.

"Hrubě se mi to nelíbí a mám takový dojem, že to bylo už dávno domluveno, přichystáno, že se to dalo čekat," komentoval Havel výsledek pražského vyjednávání, při němž vítěz voleb v Praze TOP 09 o radnici přišel a dohodli se pražští politici ODS a ČSSD.

"To, co se stalo, není hezké, zvláště ten průběh," prohlásil Havel. "Snad by pomohlo i to, kdyby Praha, která je kraj, měla opravdu své volby spolu s krajskými, a ne s obecními," dodal.

Rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů kritizovali menší pražské strany - zelení, SNK ED a Věci veřejné. Podle nich by bez rozčlenění Prahy na více obvodů, které prosadila ODS, neměly ČSSD a ODS pro koalici v Praze dost hlasů. Strana zelených, SNK ED a VV kvůli tomu podaly stížnost k Městskému soudu, kterou se domáhaly neplatnosti voleb. Soud ji ale odmítl.

Havel vyjádřil po volbách v Praze přání, aby vítězná TOP 09 "provětrala" pražský magistrát. Předchozí vedení města, které měla v rukou ODS, podle něj bylo jedno z nejhorších. Nynější prezident Václav Klaus naopak pražskou koalici ODS a ČSSD označil za rozumnou. Nechápe, proč je kolem ní takový rozruch, když stejné spojenectví vzniklo i v jiných městech.

Doufal jsem, že se vyhneme stejným chybám

Na setkání na Národní třídě Havel, klíčová postava takzvané sametové revoluce roku 1989, ještě řekl, že základní směr polistopadového vývoje je správný. Mrzí ho ale, že země opakuje v ještě horší podobě chyby, které před ní udělaly zavedené demokracie.

"Tím základním směrem vývoje zklamán nejsem. V podstatě se pokoušíme jednat v duchu těch ideálů, jimiž se nesla listopadová revoluce," řekl Havel. Zdůraznil, že země prožívá nejdelší období "bezpečnostní jistoty" ve svých dějinách.

Po listopadu se ale prý domníval, že řada věcí na cestě k demokracii bude jednodušší a půjdou rychleji. "Domnívali jsme se, že komunistická pauza ve vývoji našeho státu může být zhodnocena tím, že se vyhneme některým chybám, které musely podstoupit tradiční demokracie. Je tomu naopak, ty chyby opakujeme v horší podobě," řekl.

Související