Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se letos zpomalí jak růst ve Spojených státech, tak v mladých tržních ekonomikách, které jsou nyní tahounem globální ekonomiky z hluboké recese let 2008 a 2009. Předpověděla to v pololetní zprávě OECD, kterou vydala ve středu.

Podle OECD tak ekonomický růst ve světě se příští rok zpomalí na 4,2 procenta z letošního tempa 4,6 procenta, což nově znamená snížení předchozího dopadu. Pro rok 2012 čeká OECD návrat růstového tempa na 4,6 procenta.

V předešlé zprávě z května OECD odhadla světový ekonomický růst v příštím roce na 4,5 procenta. "Předpokládáme, že oživování bude pokračovat, avšak poněkud pomalejším tempem," uvedl hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan. Loni světová ekonomika kvůli recesi ve vyspělém světě rostla jen o jedno procento.

OECD zejména snížila odhad pro Spojené státy, kde by měl hrubý domácí produkt letos růst jen o 2,7 procenta namísto květnového odhadu 3,2 procenta pro tento i příští rok. V roce 2011 se má růst největší světové ekonomiky podle dnešní prognózy zpomalit na 2,2 procenta a mírně nad tři procenta se má dostat až v dalším roce.

Vývoj Česka závisí na Německu

Pro Českou republiku OECD letos čeká, že ekonomika po loňském čtyřprocentním propadu oživí o 2,4 procenta. V příštím roce pak předpokládá organizace zrychlení růstu na 2,8 procenta a další rok na 3,2 procenta.

Českou ekonomiku bude táhnout zejména export do sousedního Německa, kde růst z letošního silného tempa 3,5 procenta napřesrok klesne na 2,5 procenta.

Hlavním rizikem pro růst české ekonomiky je podle OECD vývoj na exportních trzích, protože spotřebitelé kvůli úsporným vládním opatřením a zdražení elektřiny omezí aktivitu. Vzhledem ke slabé domácí poptávce může Česká národní banka podle organizace pokračovat v uvolněné měnové politice, také proto, že inflační tlaky utlumí konsolidace veřejných financí.

Výhled pro 33 bohatých zemí OECD pařížské ústředí organizace pro tento rok mírně zvýšilo na 2,8 procenta z květnového odhadu 2,7 procenta. Pro příští rok se však předpověď výrazně snižuje na 2,3 procenta z předešlých 2,8 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru