S podpisem "velké" modrooranžové koaliční smlouvy si někteří pražští politici přijdou na milionové příjmy. Budou je dostávat za své angažmá v městských firmách.

Dosavadní rekordman, šéf socialistů v hlavním městě Petr Hulinský, si tak příští čtyři roky může vydělat přibližně dvanáct milionů pokud se výše odměn zásadně nezmění.

Podle nekonkrétní koaliční dohody a ústních příslibů nových pražských vládců totiž o miliony přijdou pouze ti politici, kteří sedí v představenstvech. "Budou tam jen odborníci," řekl budoucí primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Hulinský je sice ve společnosti Pražská teplárenská předsedou představenstva, ale kromě toho je členem i dozorčích rad dvou městských firem, které mu jen loni podle výročních zpráv poslaly 3,1 milionu korun.

Hulinský se navíc vyhne i dalšímu omezujícímu příslibu nové koalice, podle něhož nebudou odměny pobírat radní. Stane se "pouze" šéfem finančního výboru.

V Praze přitom stále rezonuje i v nejvyšších politických patrech. "Bude-li dole delší pnutí a nevraživost, tak to také bude mít vliv na vládu," varoval včera předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. 

Související