Liberecký okresní soud se za velkého zájmu veřejnosti začal zabývat případem bývalého vězeňského dozorce a komunistického poslance Josefa Vondrušky. Žaloba jej viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, hrozí mu až deset let vězení.

Na začátku 80. let údajně bil ve věznici v Minkovicích u Liberce politického vězně Jiřího Wolfa. Právě Vondruška i Wolf v pátek před soudem vypovídali.

Vondruška ve své úvodní řeči popřel tvrzení, že se s Wolfem v Minkovicích pravidelně setkával. "Nebyl jsem jeho vychovatelem a režim v Minkovicích mi ani neumožňoval se k němu dostat," řekl Vondruška.

Obušek jsem neměl

Zároveň reagoval na Wolfovu výpověď z přípravného řízení, která jej obviňuje z bití obuškem. "Tím jsem ho opravdu nemohl udeřit, protože jako vychovatel jsem ho ani neměl," podotkl.

Také Wolf v pátek tuto část výpovědi poněkud zmírnil. "Vondruška při mlácení používal hlavně ruce a nohy. Ani si teď nevybavuji, jestli obušek měl," řekl bývalý vězeň. Bývalý vězeňský dozorce a komunistický poslanec Josef Vondruška

V dalších bodech už ale mírnější nebyl, pro Vondrušku prý nebyl problém se k němu dostat. "V podstatě tam neexistoval žádný režim, mlátili nás tam naprosto všichni, každý si mohl chodit, kam chtěl. Vondruška patřil mezi ty brutálnější," prohlásil Wolf.

Při výpovědi měl problém vzpomenout si na některé detaily, například na počet napadení Vondruškou nebo na dobu, kdy se tyto údajné útoky staly. "Je to pro mě těžké. V Minkovicích jsme neměli k dispozici ani papír a tužku, abychom si nemohli psát deník, který by případně sloužil jako důkaz," dodal Wolf.

Soudce si vyslechl i znalce z oboru psychiatrie. Podle něj Wolf trpí posttraumatickou stresovou poruchou, jež vzniká, pokud je člověk dlouho vystaven enormnímu psychickému tlaku.

Vypovídal i znalec v oboru lékařství, jenž však mohl ve své zprávě vycházet jen z toho, co Wolf uvedl v přípravném řízení. Potvrdil však, že popisované příznaky odpovídají ve většině případů uvedeným typům zranění.

Páteční jednání sledovalo asi 30 lidí, soudce je několikrát musel za hlasité projevy napomínat. Bouřlivá atmosféra panovala i o přestávce před soudní síní, někteří z přítomných tvrdili, že byli také vězněni v Minkovicích a nemají s Vondruškou dobré zkušenosti. Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků, termín soudce určí odpoledne.

Související