Strana pravého středu se sociálním aspektem - tak má vypadat KDU-ČSL pod vedením čerstvě zvoleného předsedy Pavla Bělobrádka. Lidovci by podle něj měli více spolupracovat s menšími subjekty. Na předsedu křesťanských demokratů je Bělobrádek i poměrně radikální: "Každý ať se postará sám o sebe. A pokud chce někdo pomáhat druhému, ať to dělá nejlépe z vlastní vůle."

HN: V projevu jste se vyslovil pro příklon strany k pravému středu. Znamená to, že když vám delegáti dali tak silnou podporu, KDU-ČSL obrací od spíše levicového ladění?
Myslím, že delegáti čekali spíš na jasnou vizi. Strana se přiklonila k tomu, co jí je vlastní – Luxův střed se sociálním aspektem. Chceme být zodpovědní, ale musíme mít i sociální cítění.

HN: Tak konkrétněji: znamená to například odklon lidovců od požadavku na progresivní zdanění?
Nemusí to tak být. Co se týče zdanění fyzických osob, tam si myslím, že je prostor pro dvě daňová pásma, není to nic dramatického, funguje to i v Německu, Rakousku. Zatímco daň z příjmu právnických osob by se zvedat neměla. Progresivní zdanění má tu výhodu, že můžete zvýhodňovat lidi společným zdaněním manželů. Čili nedávat lidem peníze na ruku, ale lze podpořit ty, kteří mají děti. Je to také otázka celkového zdanění – a to chceme, aby se nezvyšovalo.

HN: Primárním problémem lidovců je, jak se dostat zpátky do sněmovny. Komu chcete sebrat voliče a jak?
Rád bych je vzal především Věcem veřejným, pak těm, kteří definitivně ztratí víru v ODS, pokud se Petru Nečasovi nepodaří zbavit se kmotrů. A pak i TOP 09, u které lidé budou rozčarovaní, že to není strana křesťanská.

HN: Ke křesťanství se hlásí nejen předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a předseda ODS Nečas. A i sami delegáti tu říkají, že pojem křesťanské politiky se v KDU-ČSL vyprázdnil. Jak ho naplnit?
Křesťanovi je vlastní to, že každý se má postarat sám o sebe, a pokud něco dává druhému, tak to dává z vlastní vůle. Tohle ale ve společnosti nefunguje, čili by to mělo být zvýhodněním těch, kteří to dělají. Chci, aby nás křesťané volili proto, že jsme křesťanskou stranou, a aby nás i nekřesťané volili proto, že jsme křesťanskou stranou. Mohou si myslet, že jsme v něčem směšní a staromódní, ale musí vědět, že nám můžou věřit. A že když se mě tu někdo na něco podpásově zeptá, že mu umím odpovědět.

Protože to, co my hlásáme, i žijeme. Je to vidět i na komunální úrovni: čím lépe tam lidé naše kandidáty znají, tím lépe dopadáme.

HN: Narážíte asi na situaci, kdy na panelové diskuzi zazněl dotaz na vaši roztroušenou sklerózu. Po odpovědi jste přesto sklidil potlesk. A v kuloárech se mluvilo o tom, že dotaz na vaši nemoc pocházel z okolí Michaely Šojdrové, která se vás tím pokoušela v očích delegátů zdiskreditovat. Ovlivnily tyhle hry delegáty?
Někteří politologové říkají, že položení takové otázky by vyhrálo samo o sobě. Ale jsem rád, že to padlo, všichni to na mě vědí a nelze říct, že jsem tu něco zatajil.

HN: Vaše tradiční téma, podporu venkova, na vládní úrovni přebírá sesterské hnutí TOP 09 – Starostové. Povede se vám přesvědčit voliče, že je to stále doménou lidovců?
Bude to úkol lidí, kteří budou ve vedení strany. Sám dělám v agropotravinářském průmyslu. Uvidíme ještě, jaké budou kroky vlády, zatím její kroky v oblasti zemědělství neznáme. Poslední ministři zemědělství působí, že tam byli omylem. Přinášejí tam principy, které v zemědělství fungovat nemohou.

HN: Strana má dlouhodobý problém s tím, že voliči v Čechách a na Moravě se liší. Máte na to recept?
Musíme začít skutečně od začátku, od lidí na nejnižší úrovni. Už teď musíme třeba hledat výrazné kandidáty do senátorských voleb. A v krajských volbách aplikovat model podobný Čtyřkoalici. Spolupracovat s dalšími menšími subjekty, nalákat k sobě voliče, kteří oprávněně ztratili důvěru v ty velké strany. Konkrétně jde třeba o Stranu zelených, o Evropské demokraty, SNK-ED, nezávislé.