Balíčky s výbušninami, které měly být odpáleny na palubě dvou nákladních letounů mířících do USA, přišly své strůjce na pouhých 4200 dolarů. Tvrdí to teroristická síť Al-Káida na Arabském poloostrově. Necelých 76 tisíc korun by tak stačilo na ukončení mnoha lidských životů.

Záměrem teroristů však v tomto případě nebylo způsobit masové oběti na životech, ale především ekonomické škody.

"Abychom zničili Ameriku, nemusíme útočit ve velkém. V současné atmosféře strachu, která vládne v Americe, je lepší uskutečňovat menší útoky," uvádí se ve vyhlášení zveřejněném v sobotu v časopise Inspire.

K teroristické akci "Krvácení" byly použity předměty z každodenního života

Šéf sboru náčelníků štábů USA admirál Michael Mullen v neděli americké televizi ABC řekl, že výhrůžku bere vážně. "Věřím tomu, co říkají. Jsou silnější, a to je nebezpečné. A my se na to místo (Jemen) musíme soustředit," zdůraznil tento nejvyšší vojenský činitel americké armády.

Mimo tyto informace se na internetovém serveru časopisu objevily i další podrobnosti k říjnovému pokusu o atentát, k němuž se přihlásila odnož Al-Káidy sídlící v Jemenu už počátkem tohoto měsíce.

K operaci, která prý nesla název "Hemorrhage" (Krvácení), teroristé použili běžné pomůcky jako mobilní telefony Nokia a dvě náplně do tiskárny značky HP. Právě v nich byla umístěna výbušnina.

Jedna nálož byla nalezena v nákladním letadle americké společnosti UPS na středoanglickém letišti East Midlands a druhá v letadle firmy FedEx na letišti v Dubaji.

 

 

Teroristická organizace tvrdí, že podobným způsobem se jí v září podařilo přivést ke zřícení letadlo UPS v Dubaji. Americké úřady to však zpochybňují a tvrdí, že šlo o nehodu, která nesouvisí s terorismem.

Související