Ministerstvo financí chystá nový systém stanovení daně z nemovitosti. Obce by na ní v příštích letech mohly vybrat oproti dnešku až o dvě miliardy korun navíc. Navýšení zaplatí hlavně majitelé domů, bytů a pozemků v lukrativních lokalitách.

"Celkově by se daňové zatížení mělo zvýšit v průměru maximálně o třetinu. Někde bude nárůst výrazně vyšší, někde daň vzrůst vůbec nemusí. Bude ale hodně záležet na tom, jak se k tomu postaví jednotlivé obce," poodhalil náměstek ministra financí Ladislav Minčič podrobnosti plánu nového systému, o kterém v pátek informovala Mladá fronta Dnes.

Daň už nebude pro všechny nemovitosti v obci stejná. Má se lišit podle hodnoty parcely, na níž objekt stojí, a rovněž podle toho, jakou infrastrukturu má k dispozici. O výši daně pro jednotlivé parcely má rozhodovat zastupitelstvo obce. Mohou zohlednit, že je pozemek zasíťovaný, že je cesta kolem pozemků v zimě udržovaná, osvícená, že funguje odvoz odpadů a podobně.

Ministerstvo nyní vytváří mapu daňových základů. Vychází přitom z cenových map parcel. "Jde o majetkovou daň. Chceme tedy, aby se v ní zohlednila hodnota majetku," řekl Minčič. Zároveň se v ní mohou promítnout náklady obce na infrastrukturu, z níž daná nemovitost těží. Výnos daně má nadále zůstat v rozpočtu obcí.

Starostové záměr vítají

Ministerstvo zatím nemá jasno, jak velké bude rozpětí mezi základními sazbami v nejméně a nejvíce lukrativních místech. Podle Minčiče však není vyloučeno, že v některých místech vzroste násobně. Za padesátimetrový byt v Praze zaplatí majitel 600 korun ročně. Nově by tedy mohl vydat i částku v řádu tisíců. Naopak majitelé domů na vesnicích, z nichž většina za svou nemovitost platí méně než tisícovku ročně, by zdražení pocítit nemuseli.

Nárůst zdanění se zřejmě nejvíce dotkne městských pozemků. "Otázkou je, jestli nezohledníme více pozemky než stavby. Všechny pozemky ve městě, nádvoří, zahrady a intravilány v Praze mají daň 20 haléřů za metr stejně jako v malých obcích. Tam je velký nepoměr," vysvětluje Alena Holmes, ředitelka odboru legislativy majetkových daní a poplatků ministerstva financí.

Zastupitelé obcí chystané změny vítají. "Starostové to měli ve volebním programu. Dnes nám vadí, že obce mohou zvyšovat daň jen koeficientem, což je neefektivní. Stejně se zdaní soukromý zemědělec i velká firma, která působí ekologické škody. Obce by měly mít právo to zohlednit. Ať je chatová oblast jako nadstandard zdaněná jinak než nějaká pastouška," řekl předseda hnutí Starostové a nezávislí a šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Podle něho by se měl název daně změnit na daň za komunální služby. "Je to za to, že k domu vede cesta, je tam chodník, někdo se o komunikace stará, svítí tam," dodává.

Jinak to vidí předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. "Zvýšení daně z nemovitosti v lukrativních oblastech povede ke zvýšení nákladů na bydlení v těchto lokalitách," řekl.

Politická shoda

Daň by se měla podle Minčiče zvednout do tří let, nejdříve v roce 2012. Plány ministerstva musejí nejdříve schválit zákonodárci. Žádná z vládních stran ani opoziční ČSSD nejsou a priori proti.

Nejstřízlivěji se k záměru staví ODS, která před volbami slibovala, že se daně zvyšovat nebudou. "Potřebovali bychom to posoudit v kontextu celé daňové reformy. Nechceme dopustit zvýšení daňové kvóty," řekl za ODS Martin Kocourek. Věci veřejné se podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského nebrání diskusi. Podle ekonoma ČSSD Jana Mládka je úprava daně krok správným směrem. "I my jsme něco podobného chtěli připravit. Záleží ovšem na tom, jak se budou sestavovat cenové mapy. Mělo by se zohlednit, jakou zátěž představuje stavba pro město," řekl.

 

Daň z nemovitosti

6,36

miliardy korun se v loňském roce vybralo na dani z nemovitosti. Je to o 1,17 miliardy víc než v předchozím roce.

33 %

Až o tolik by se mohl zvýšit celkový výběr daně z nemovitosti. Nově by tedy majitelé domů, bytů a pozemků měli zaplatit asi 8,5 miliardy korun.

Nový systém daně

Dnes se daň z nemovitosti stanovuje podle velikosti obce a podlahové plochy bytu. Obec může koeficient zdanění až pětkrát zvýšit i snížit, ale stejně pro všechny své obyvatele.

Po změně se bude daň stanovovat pro jednotlivé části obce i parcely individuálně. Bude záležet na tom, zda leží v centru či na okraji, jaké má k dispozici služby a jak moc obec zatěžuje.