Kravata – podle strůjců íránské islámské revoluce dekadentní symbol západního útlaku – se v ulicích íránských měst nenosí už třicet let.

Nevzal by si ji ani íránský prezident. Nenosit tradiční oblek totiž patří ke zvláštnostem íránských diplomatů.

Teď se ale časy mění. Íránskému vynálezci Hematu Komeilímu se podařilo vymyslet "islámskou kravatu", pro kterou prý získal i souhlas duchovních.

Kravata má tvar meče, kerý patřil posvátné postavě šíitských muslimů, příbuznému a zeti proroka Muhammada, imámovi Alímu, v sedmém století.

Meč nazývaný zulfikar je zahnutý, s rozdvojenou špičkou. "Je to hezká kravata a zároveň reprezentuje islámské hodnoty," řekl Komeilí o svém výrobku, na němž je rovněž vytištěn jeden z výroků proroka Mohammada.

Íránští politici nosí od dob revoluce jen košili, případně se sakem. Propaguje se přitom skromný vzhled – o Mahmúdovi Ahmadínežádovi je známo, že nakupuje v levných obchodech a nejčastěji je vídán v téže světlé bundě. Běžné je také nošení sandálů úředníky během pracovní doby.

Nová kravata je součástí série ryze "islámských" výrobků, které nyní íránští výrobci představili. Mezi nimi je počítačový program propagující nošení šátku, hidžábu, či islámská panenka jménem Fátima.

Írán už v minulosti dvě protivnice západní Barbie vytvořil. Sara a Dara se však nestaly příliš populární. Fátima má bojovat proti "kulturní invazi nepřátel Íránu", vysvětlil Hosejn Serešt, představitel firmy, které má Fátimu vyrábět.

Írán, islám, móda