Vrchní soud v Praze v pondělí začal opět projednávat obchody, které měly velký podíl na krachu ústecké Universal banky koncem devadesátých let. Krajský soud v Ústí nad Labem předloni čtrnáct obžalovaných bankéřů a podnikatelů osvobodil s verdiktem, že uvedené skutky, které připravily především Universal banku, ale i některé další peněžní ústavy v letech 1993 až 1995 o téměř 700 milionů korun, nebyly trestným činem. Po odvolání státní zástupkyně se ale případem tento týden zabývá odvolací soud.

Příběh je to ovšem mnohem barvitější. Figuruje v něm například i únos tehdejšího ředitele banky Františka Helešice, který musel zaplatit výkupné deset milionů korun – organizátorem únosu byl vysoce postavený policista. Či sebevražda policisty, který případ Universal banky vyšetřoval – a jenž se zapletl také s gangem konkursního soudce Jiřího Berky.

Vytloukání klínu klínem

Hlavními aktéry jsou podle obžaloby dva severočeští podnikatelé Petr Frydrych a Vilém Pazdera. První z nich vylákal z Universal banky a Agrobanky podle obžaloby přes 400 milionů korun, druhý od Universal banky dalších 160 milionů. Oba prý předkládali bankéřům nereálné podnikatelské záměry. A bankéři úvěry poskytovali – i když věděli, že oba podnikatelé již nesplácejí starší úvěry.

„Management banky jim poskytoval úvěry, ačkoliv věděl, že je nebudou moci splatit,“ stojí v obžalobě, která deset bankéřů a čtyři podnikatel viní z podvodu.

I když bankéři půjčovali peníze vždy na konkrétní projekty, oba podnikatelé místo toho z nových úvěrů spláceli staré. A za pomoci bankéřů tak úvěry „rolovali“ před sebou a banka se tak tvářila jako zcela zdravá.

Krajský soud v Ústí nad Labem předloni v září všech 14 obžalovaných osvobodil. Podle něj vedení banky o všem dobře vědělo – a tak k podvodu nemohlo dojít.

Proti tomu se ovšem státní zástupkyně odvolala. „Soud dospěl ke špatným závěrům,“ uvedla s tím, že soud neposuzoval jednotlivé případy v souvislostech. Soudce vrchního soudu Radek Hartmann si na projednání odvolání sice vyčlenil celý týden, ale nevyloučil, že by verdikt mohl vynést již ve středu.

Půjčka na půjčky

Představitelé banky – z nich se na pondělní projednání dostavil pouze jediný, místopředseda představenstva Otakar Hála – se hájí tím, že podobné rolování úvěrů bylo běžné. „Tehdy se mohli poskytovat úvěry jen na jeden rok. A my ani nemohli do účetnictví, takže jsme nevěděli, na co byly skutečně použity,“ říká Hála s tím, že když Universal banku počátkem roku 1996 přebírali noví akcionáři v čele s Chemopetrolem a Mosteckou uhelnou, byla zdravá.

Jenže toho bylo docíleno trikem: Bankéři totiž uvedené nesplácené pohledávky naoko z banky vyvedli – poskytli další firmě nový úvěr na jejich odkup. A když kupec onu novou půjčku nesplácel, tak se bance staré pohledávky vrátily jako ručení úvěru.

Universal banka sice poskytla mnohem více problematických úvěrů, z nichž velká část byla za skupinou Terciér, manažeři banky z první poloviny devadesátých let jsou ale jediní, které policie obvinila. Ústecký peněžní ústav nakonec zkrachoval až za nových majitelů v únoru 1999 s dluhy přesahujícími tři miliardy korun.

Kde je výkupné?

Paradoxně jen několik dní po vyhlášení konkursu a těsně předtím, než za dřívější obchody policie obvinila první bankéře, unesla čtveřice mužů bývalého ředitele banky Františka Helešice a požadovala po jeho rodině výkupné dvacet milionů korun.

Dostali jen deset milionů – před předáním druhé poloviny je policie zatkla. Čtveřice únosců – kterou řídil důstojník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu – nakonec dostala dohromady 53 let vězení. Peníze z výkupného se nikdy nenašly.

Otazníky jsou i nad policistou Pavlem Procházkou, který od počátku případ Universal banky vyšetřoval. Bankéři si přitom od počátku stěžovali na nestandardní průběh jím vedeného vyšetřování.

Jak se posléze ukázalo, Procházka byl zapleten i do kauzy podvodných konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. A těsně poté, co případ zmanipulovaných konkurzů vyšel na veřejnost a jako spolupracovník konkursního gangu byl zatčen jeho kolega Vlastimil Paroulek, spáchal Procházka sebevraždu.