Růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí zeslábl v mezičtvrtletním srovnání na 0,7 procenta z dvacetiletého maxima 2,3 procenta ve druhém čtvrtletí. Oznámil to spolkový statistický úřad, který tím potvrdil předběžné údaje z první poloviny měsíce. Ve zpřesněné zprávě označil úřad za hlavní příčiny zpomalení růstu hrubého domácího produktu pokles stavebních investic a oslabení růstu vývozu.

Úřad také potvrdil, že meziroční tempo růstu zůstalo na vysoké úrovni 3,9 procenta po předchozích 4,3 procenta.

Příspěvek celkové domácí poptávky k mezičtvrtletnímu růstu se výrazně snížil na 0,4 procenta z 1,8 procenta ve druhém čtvrtletí. Způsobilo to snížení příspěvku hrubých kapitálových investic na 0,2 procenta z jednoho procenta. To bylo důsledkem mezičtvrtletního poklesu stavebních investic o 0,4 procenta, který následoval po růstu o 6,9 procenta v předešlém čtvrtletí.

Růst oslabily i zásoby, jejichž příspěvek byl v posledním čtvrtletí negativní v míře -0,3 procenta po pozitivních 0,7 procenta v předešlých třech měsících. Příspěvek soukromé spotřeby zůstal na 0,3 procenta, zatímco veřejná spotřeba přispěla k růstu 0,2 procenta po negativním vlivu -0,2 procenta v jarním čtvrtletí.

Růst exportu se zpomalil na 2,3 procenta ze 7,9 procenta, podobným tempem však zeslábl i růst dovozu, Celkový příspěvek zahraničního obchodu k růstu německého HDP se snížil na 0,3 procenta z předešlého příspěvku 0,5 procenta.


Největší evropská ekonomika zaznamenala na jaře prudký vzestup, jímž smazala značnou část ztrát z nejhlubší poválečné recese let 2008 a 2009. Růstové tempo druhého čtvrtletí bylo nejvyšší od sjednocení země v roce 1990 a Německo se jím vzdálilo od většiny ostatních zemí Evropské unie.

Německo se loni začalo vzpamatovávat z nejhlubší poválečné recese, kdy jeho HDP klesl o 4,7 procenta. Vláda sice nyní plánuje od příštího roku zavádět úsporná rozpočtová opatření, podle ekonomů však bude německá ekonomika vůči škrtům odolnější než jiné země eurozóny.

Vláda čeká pro letošní rok zvýšení HDP o 3,4 procenta. V příštím roce odhaduje zpomalení na 1,8 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru