Proč odbory vyhlásily stávku

Důvodem stávky jsou změny, které vláda chystá v odměňování zaměstnanců ve státní a veřejné správě v příštím roce. Chce mimo jiné snížit objem mzdových prostředků o deset procent.

Odborářům vadí způsob, jakým to chce učinit. Podle novely zákoníku práce, kterou již schválily Poslanecká sněmovna a Senát, se má rozšířit okruh zaměstnanců, u kterých je možné zavést takzvané pásmové odměňování. To znamená stanovení tarifní části mzdy bez ohledu na počet odpracovaných let. Nyní se uplatňuje například ve zdravotnictví či u uměleckých profesí.

Novela do státní správy zavádí také smluvní platy. To podle odborů sníží objem peněz pro velkou část zaměstnanců. Policisté a hasiči, kteří nemohou ze zákona stávkovat, budou kvůli změnám demonstrovat 15. prosince.

Za čtrnáct dní se zastaví chod úřadů, škol a dalších veřejných institucí. Celodenní stávku státních a veřejných zaměstnanců zažívá Česko poprvé. Odboráři se navíc dohodli, že budou v den protestu 8. prosince demonstrovat v Praze na Palackého náměstí.

Rozhodl o tom stávkový výbor odborů sdružujících zaměstnance ve státní a veřejné správě a ve zdravotnictví. "Stávkové shromáždění se bude konat od 12:00," uvedla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová.

Někteří zaměstnanci soukromých podniků podpoří stávku

Důvodem pro výběr místa podle ní bylo i to, že opodál sídlí ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí. Na Palackého náměstí nikdo nemusí shromáždění oznamovat. Magistrát z něho zřídil již dříve takzvaný pražský Hyde Park. Nespokojení lidé se budou shromažďovat i v krajských a některých bývalých okresních městech.

O protestech, které budou doprovázet stávku, rozhodli odboráři při zahájení mimořádného dvoudenního sněmu. Důvodem stávky jsou změny, které vláda chystá v odměňování zaměstnanců ve státní a veřejné správě v příštím roce. Chce mimo jiné snížit objem mzdových prostředků o deset procent. Odborářům vadí způsob, jakým to chce učinit.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil nesouhlasí ani s tím, že nový systém zvýší motivovanost zaměstnanců, jak tvrdí vláda. Nedovede si představit, co si pod tím vláda představuje. "To si mají hasiči zapalovat požáry, aby měli více práce," kritizoval v rozhovoru plány vlády.

Odborům vadí systém smluvních platů, který novela zavádí. A to především proto, že odebere ve prospěch některých zaměstnanců další finanční prostředky ze sníženého objemu mezd. "Já nemám a priori nic proti smluvním platům, ale měla by vláda na to dát extra peníze," řekl Zavadil. Podle Zavadila se také vládě podařilo sjednotit odbory ve státní a veřejné správě jako nikdy předtím.

V diskusi vystoupil například předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula, který mluvil o tom, že svazy v podnikatelské sféře podporují své kolegy. Uvědomují si prý, že nejde jenom o platy v nepodnikatelské sféře, ale i o kvalitu služeb poskytovaných státní a veřejnou správou, například ve zdravotnictví, u policie či hasičů.

Setkal se prý i s tím, že v jednom strojírenském podniku se chystají podpořit stávku zaměstnanců ve státní a veřejné sféře symbolickou stávkou. Jakou však bude mít formu a o který podnik jde, neuvedl. Více prý řekne, až bude definitivně rozhodnuto.

"Podpora stávky bude individuální, bude záležet na situaci v jednotlivých podnicích a možnostech," řekl Středula o podpoře stávky mezi odboráři v podnikatelské sféře. Například se podle něj mnozí z nich zúčastní chystaných stávkových shromáždění.

Sněm se zabývá i chystanou novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění, kvůli které odbory požádaly o svolání mimořádné schůze tripartity. Novela podle Zavadila zatíží pacienty na platbách a spoluúčasti na léčení částkou ve výši deseti miliard korun ročně.