Těch sedm takřka neznámých pražských socialistů poslalo loni do stranické kasy víc než mnozí matadoři ČSSD. Všichni obsadili čelná místa na kandidátce do zastupitelstva Prahy 3. A všichni patří ke stranické organizaci, z níž vzešel Miroslav Poche - zastupitel, který se před volbami podřekl, že odměny z městské firmy "rozepsal na nějakých deset členů tak, aby se z toho nemusela platit daň".

Utajený seznam

Seznam stranických příspěvků za loňský rok, který dosud ČSSD tají a který se nyní podařilo HN získat neoficiální cestou, jednoznačně ukazuje na Pocheho možné "spolupachatele".

"Jezdím autobusem MHD a něco ušetřeno mám," vysvětlil Milan Horvát, proč poslal pětadvacet tisíc korun jako stranické příspěvky. "A rád jsem to dal, protože chci dělat zastupitele na Praze 3 a chtěl jsem mít kvalitní kampaň."

Pro srovnání: znovuzvolený magistrátní zastupitel za ČSSD Miloslav Ludvík, který zasedal v minulých čtyřech letech v městské firmě Kolektory Praha a pobíral za to ročně takřka půl milionu korun, věnoval na stranických příspěvcích pouhých deset tisíc korun. Stejně dal i pražský lídr ČSSD a kandidát na primátora Jiří Dienstbier.

Padesát tisíc korun je přitom poplatek, který stranické regule stanovují pro poslance či senátory. Další blízcí spolupracovníci Pocheho, kteří dosud nezastávali žádnou významnou funkci, ovšem věnovali podobnou sumu. Třeba státní zaměstnanec František Ruda poslal jednačtyřicet tisíc korun. "Kandidoval jsem do parlamentu," vysvětluje Ruda. Jenže až z pětadvacátého místa.

Pozoruhodně vysoké příspěvky - deset tisíc - pražské ČSSD poslalo i osm tajemníků jednotlivých obvodních organizací.

"Nebudu vám vůbec nic říkat," odmítá ale cokoliv vysvětlovat tajemnice z Prahy 4 Ludmila Koldová. A nechce ani nikdo další. "Nebudu nic komentovat. To jedině pan Poche či pan Dolínek (mluvčí pražské ČSSD - pozn. red.). Není to ale tak, že by tajemníci měli povinnost dávat takové členské příspěvky. To je na úvaze každého," říká Marcela Prošková, tajemnice ČSSD v Praze 1, která také dala členský příspěvek deset tisíc korun.

Nepotrestaný Poche

Samotný Poche přislíbil, že po volbách jména straníků, na něž peníze rozepsal, prozradí. Teď už se k tomu nemá. "Nechci s vámi mluvit," řekl a zavěsil. "Vaše otázky nekomentuji," reagoval textovou zprávou později.

Znát odpovědi je přitom důležité i pro Pocheho stranické kolegy. Alespoň těsně před volbami veřejně slibovali, že se všechny pochybnosti kolem financování pražské ČSSD musí objasnit. "Audit probíhá, ale ono to není tak jednoduché. Výsledek by měl být na začátku příštího roku," uvedl Petr Dolínek, mluvčí pražské ČSSD a nově i pražský radní. "Jaká firma to dělá, to netuším," přiznal.

Samotný Poche vyvázl téměř bez trestu. Za svůj podvod přišel o funkci místopředsedy pražské ČSSD, štědře placená místa v městských firmách mu ale zatím zůstávají.

Sliby v kauze Poche: jeden splněn, tři ne

"Poche by měl odejít z kandidátky sociální demokracie, neměl by v těchto komunálních volbách kandidovat."
Bohuslav Sobotka, 9. 10. 2010

Poche se stal pražským zastupitelem, zatím zůstává i v městských firmách.

"ČSSD Praha se rozhodla darovat 200 tisíc korun na dobročinné účely. Tento dar je reakcí na pochybnosti o některých členských příspěvcích, které byly straně v Praze předány v roce 2009."
Tisková zpráva ČSSD, 7. 10.

Pražská ČSSD peníze darovala. Sto tisíc Jedličkovu ústavu a dalších sto dvěma dětským domovům v Praze.

"Není možné, aby se pochybovalo o účetnictví ČSSD v Praze. Audit proběhne v co nejkratší době a jeho výsledky budou k nahlédnutí všem zájemcům."
Petr Hulinský, šéf pražské ČSSD, 7. 10. 2010.

Audit podle ČSSD probíhá, výsledky budou příští rok.

"Sociální demokracie v nejbližších dnech poskytne HN seznam všech svých členů z pražské organizace ČSSD, kteří uhradili vyšší členský příspěvek než 10 tisíc korun a kteří s tímto zveřejněním vyjádří svůj souhlas."
Tisková zpráva ČSSD, 8. 10.

ČSSD dodnes oficiálně seznam nezveřejnila.