Rekordní úrovně dosáhlo loňský rok množství takzvaných skleníkových plynů v atmosféře. Předpoklady, že se následující rok situace zlepší zejména díky zpomalení průmyslového růstu v důsledku globální ekonomické krize, se však nevyplnily. Oteplování planety pokračuje.

Vyplývá to z výroční zprávy o znečištění ovzduší skleníkovými plyny, kterou ve středu v Ženevě zveřejnila Světová meteorologická organizace (WMO). Podle zprávy vzrostla zejména koncentrace oxidu uhlíku (CO2) a metanu.

"Ze zprávy jednoznačně vyplývá, že množství plynů se skleníkovým efektem dosáhlo v atmosféře nejvyšších úrovní od předindustriálních dob," řekl na tiskové konferenci náměstek generálního tajemníka WMO.

"Nárůst koncentrace skleníkových plynů byl zaznamenán navzdory ekonomické krizi a bez ekologických opatření na mezinárodní úrovni by byl ještě větší", dodal.

Za 260 let vzrostlo CO2 v atmosféře o 38%

Zatímco na začátku průmyslové revoluce (před rokem 1750) byl stav oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře prakticky konstantní, za 260 let vzrostl o 38 procent. Viníkem je lidská činnost, především spalování fosilních paliv, odlesňování ploch a změny ve využívání zemědělské půdy.

V posledních letech se nárůst koncentrace CO2 v atmosféře ustálil v průměru na 1,88 procenta ročně. Pokud jde o metan, jeho koncentrace v atmosféře vzrostla za 260 let o 158 procent, zejména v souvislosti s lidskou činností jako chov dobytka, pěstování rýže, využívání fosilních paliv a šíření skládek odpadu, uvádí zpráva. Až 60 procent emisí metanu je lidského původu, zdůrazňuje WMO.

"Pokud budeme pokračovat, jako by se nic nedělo, nikdy nedosáhneme takové koncentrace daných plynů v atmosféře, která by nám umožnila dosáhnout cílů jejich snižování stanovených loni v Kodani," uvedl podle agentury AFP představitel WMO Len Barrie.

"Chceme-li začít množství skleníkových plynů v ovzduší skutečně snižovat, musíme nejprve zcela zastavit jejich nárůst," zdůraznil.

O problematice má jednat konference OSN o klimatu, která začíná 29. listopadu v mexickém Cancúnu. Na obdobné konferenci loni v Kodani se však státy světa nedokázaly dohodnout na společné cestě po roce 2012, kdy vyprší platnost úmluvy z japonského Kjóta uzavřené v roce 1997. Ta zamýšlela snížit emise skleníkových plynů v průmyslově vyspělých zemích o zhruba 5,2 procenta oproti úrovni v roce 1990.