Vládní koalice ve středu kývla na protikorupční balíček z dílny ministra vnitra Radka Johna (VV). Nakonec našla shodu i na tom, že má být zavedena trestní odpovědnost právnických osob. Proti byla původně ODS. "Zavedena bude tak, jak to po České republice žádá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)," řekl ČTK jeden z účastníků zasedání K9, tedy tří zástupců z každé koaliční strany.

John počátkem týdne novinářům řekl, že pokud změna nepřijde co nejdříve, hrozí, že bude Česko označeno za zemi podporující korupci. Za úplatky, poškozování přírody nebo podvody nebude možné trestat jen manažery firem, ale nově rovnou celé společnosti. Soud firmám udělí pokutu, případně je bude moci rozpustit.

Pro přijetí zákona jsou přinejmenším dva podstatné důvody. Bez něj Česko nemůže podepsat mezinárodní Úmluvu proti korupci. A na trestání firem tlačí Evropská unie - Česko je dnes poslední zemí, která ještě zákon nemá.

Návrh strategie počítá také se zveřejňováním, jak který ministr hlasoval při jednáních vlády. Soubor opatření podle Johna zamíří do meziresortního připomínkového řízení, vláda by se jím měla zabývat v polovině prosince.

Spor o daňový řád

Koalice se prý také dohodla na nových pravidlech nasazování odposlechů. John chtěl prosadit novelu trestního řádu, která by umožnila nasazovat odposlechy u zločinů s horní trestní sazbou osm let. Platit to má podle dohody ODS, TOP 09 a VV pouze pouze v případech osob veřejně činných. V současnosti je hranice o dva roky vyšší.

Politické špičky prý našly i cestu, jak vyřešit neshody v otázce, zda a jak změnit nový daňový řád, účinný od začátku roku 2011, který ruší oprávnění policie pro přístup k informacím z daňového řízení před zahájením trestního řízení. Roli v tom bude hrát změna postoje ministerstva financí.

Podle policistů z elitních útvarů jde o jednu z největších překážek v boji proti korupci, prohlásil nedávno John. Již dříve se o možné změně jednalo v rámci kabinetu, proti opětovnému zavedení přístupu k informacím z daňového řízení se ovšem postavili ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS). Ministerstvo vnitra chce, aby tuto možnost měli za přísných podmínek elitní detektivové.Ministr vnitra Radek John

Další z protikorupčních opatření by mělo vést k tomu, aby za rozhodování v rámci samospráv byli odpovědní konkrétní lidé. Toho chce ministerstvo docílit zavedením jmenovitého hlasování v zastupitelstvech obcí a radách krajů. Podle současných zákonů se totiž v zápisech ze zasedání zastupitelstev uvádějí výsledky hlasování v číselném poměru, tedy kolik lidí bylo pro, proti a kolik se zdrželo hlasování. Ministerstvo také chce přísnější pravidla pro nakládání s majetkem obcí a krajů a možnost vymáhat osobní odpovědnost za špatné hospodaření.

John také chce, aby byla policie aktivnější při zabavování výnosů z trestné činnosti. V současnosti se totiž podle něho daří zajišťovat zhruba jen tři procenta z celkových škod. V budoucnu by tak zabavování výnosů z trestné činnosti mělo být pro policisty stejnou prioritou, jakou je nyní úspěšnost při objasňování kriminálních činů. Zároveň má jít také o důležité kritérium při hodnocení práce policistů.

Jak volit prezidenta přímo

Zástupci vládních stran se dnes domluvili také na harmonogramu prací, na jejímž konci by měl být ústavní zákon o přímé volbě prezidenta. Středopravicová trojkoalice chce prosadit ústavní změny, které umožní v roce 2013 volit prezidenta přímo, v první polovině příštího roku. K debatě chce pozvat i ČSSD.

Související návrhy předloží ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) kabinetu příští týden. "Pak uspořádáme kulatý stůl, abychom zjistili, kterou formu přímé volby preferuje opozice," řekl ČTK předseda sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Podle Gazdíka je prosazení přímé volby hlavy státu jednou z priorit kabinetu pro příští rok, proto nelze na nic čekat. V úvahu zatím připadají jednokolová volba nebo dvě varianty volby dvoukolové.