Ministr vnitra Radek John (VV) minulý týden vydal pokyn, podle něhož by měla společnost Ernst & Young Audit, která má provést forenzní audit Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, policejního prezidia a generálního ředitelství hasičů, obdržet seznam adres a čísel kont všech jejich zaměstnanců.

Generální ředitel hasičů Miroslav Štěpán ale žádné citlivé osobní údaje auditorům poskytnout nechce. Policejní prezidium se zase obrátilo na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), zda by takový postup nebyl v rozporu se zákonem. Podle ministerstva jsou požadavky v pořádku, což úřadu potvrdil i ÚOOÚ. Informoval o tom ve středu server iDnes.cz.

Auditoři by podle serveru měli obdržet "seznam zaměstnanců včetně pozic, seznam adres zaměstnanců (beze jmen a v náhodném pořadí), seznam čísel bankovních účtů, na něž jsou zasílány mzdy zaměstnanců (bez lomítka a čísla bankovního ústavu, beze jména, v náhodném pořadí)".

"Citlivé údaje působí na první pohled bezpečně, protože například adresa není spojena se jménem. Podle odborníků ale data získají význam až poté, co se zkompletují s dalšími informacemi. V tu chvíli mají cenu zlata. Na tomto principu pracují například zpravodajské služby, kde jsou informace rozděleny a pracovníci mají přístup jen k jejich částem. Pouze vybraní analytici pak vidí všechna data pohromadě, kdy dávají smysl," napsal server iDnes.cz.

Vnitro se brání, vše je v pořádku

Firma Ernst & Young podle něho na dotaz, jak chce data využít, nereagovala. Podle odborníků na audit lze na jejich základě zjistit, zda na adresách zaměstnanců policie nesídlí podezřelé firmy, nebo zda se účty policistů neshodují s účty, na které ministerstvo posílá peníze firmám, s nimiž spolupracuje, uvedl server.

"Pokyn pana ministra jsme obdrželi. Žádné citlivé - osobní údaje týkající se zaměstnanců HZS ČR (Hasičského záchranného sboru České republiky) nebudou auditorské firmě poskytnuty," sdělil iDnes.cz Štěpán. "Pokyn týkající se souboru osobních údajů by mohl kolidovat se zákonem na ochranu osobních údajů. Policejní prezidium proto věc konzultuje s Úřadem na ochranu osobních údajů a bude postupovat podle zákona," řekl iDnes.cz mluvčí policejního prezidenta Jiří Vokuš.

"Postupovali jsme striktně podle zákona a naše požadavky jsou v pořádku. Po rozporech jsme požádali o konzultaci Úřad pro ochranu osobních údajů, který nám to potvrdil," řekl serveru náměstek ministra vnitra Michal Moroz. Jeho slova podle iDnes.cz potvrdila i mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková. Moroz se proto znovu obrátil na šéfa policie a hasičů, aby pokyn splnili, napsal server.

Zároveň upozornil, že není jasné, kolika lidí by se požadavek mohl týkat. Na policejním prezidiu pracuje asi 700 policistů i civilních pracovníků, u vedení hasičů je to přibližně stejný počet lidí, zařízení služeb má 1200 zaměstnanců, uvedl iDnes.cz. Podle Moroze ale půjde o mnohem méně lidí. "Rozsah požadavku z pokynu jednoznačně nevyplývá a je předmětem dalšího jednání," řekl serveru Vokuš.

Zakázka za 1,6 milionů

Společnost Ernst & Young Audit vyhrála výběrové řízení na provedení auditu s nabídkovou cenou 1,638 000 bez DPH. Auditoři se mají podle dřívějšího vyjádření mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka zaměřit na hospodaření od počátku roku 2008 do poloviny letošního roku. "Ministerstvo vnitra je garantem boje proti korupci, proto chceme prostřednictvím auditu získat jasný přehled o tom, jak bylo hospodařeno s finančními prostředky, jak probíhala výběrová řízení, či zda nedocházelo ke střetu zájmů," uvedl k tomu John.

Server iDnes.cz upozornil i na to, že zaměstnancem firmy Ernst & Young je bratr Michala Moroze Petr. "Firma vyhrála řádné a průhledné výběrové řízení, když nabídla nejnižší cenu. Nemohu ji vyloučit jen proto, že v ní pracuje můj příbuzný," řekl k tomu serveru Michal Moroz s tím, že jeho bratr na zakázce pro úřad nepracuje a nemá s ní nic společného.

Související