Ve středu zemřel po dlouhé nemoci jeden z posledních veteránů československé bombardovací perutě RAF plukovník Jan Wiener. Veterán vzdušných bitev druhé světové války podlehl dlouhé nemoci ve věku 90 let v pražské Ústřední vojenské nemocnici. ČTK to ve čtvrtek sdělil Jiří Pehe z pražské University of New York a potvrdilo ministerstvo obrany.

Wiener se narodil v roce 1920 v německém Hamburku. V roce 2001 převzal z rukou prezidenta Václava Havla vyznamenání za zásluhy o Českou republiku.

Po jejím konci a komunistickém převratu v roce 1948 byl stejně jako mnoho jeho spolubojovníků vězněn v pracovním táboře. V šedesátých letech odešel do exilu.

V roce 1989 se aktivně podílel na práci Občanského fóra. V posledních letech přednášel o československých a českých dějinách mimo jiné na New York University v Praze. Byl autorem několika historických knih.

Podle jeho dlouholetého přítele Jana Urbana byl Wiener "nádherným vzorem pro mladé lidi, příklad svobodného a nezlomného ducha, usilujícího o spravedlnost".

Související