Pět minut pěšky od centra Mohelnice stojí nová lékárna. Oranžová fasáda, uvnitř ještě odér po nedávném malování, úslužný personál.

Na papíře tady má ale sídlit informační centrum pro lidi, kteří nevědí, jak správně užívat léky. HN už včera vypátraly, že lékárna patří matce bývalého poslance Pavla Němce z ČSSD, autora zákona o hazardu. A právě čtyři hazardní firmy přispěly lékárně dvěma a půl milionu - údajně na informační středisko.

Jde o první doložený případ, že peníze hazardních firem skončily v blízkosti politiků rozhodujících o pravidlech pro herny, kasina a sázkové kanceláře.

Kauza navíc naleptává Němcův obraz coby zapáleného bojovníka proti hazardu. A vyvolává i logickou otázku, jestli si hazardní firmy nechtěly přes dotace koupit jeho vstřícnost.

Takový maminčin byznys

Stačí jedna návštěva na místě a je zřejmé, že peníze šly především na matčin byznys. Samotnou poradnu totiž v lékárně připomíná jen nijak výrazný leták na dveřích. Každé úterý od jedné do půl čtvrté (na objednání i jindy) jsou prý magistři připraveni lidem pomoci. Výrazné infocentrum ale chybí.

Jinak je na první pohled jasné, že si firma poslancovy matky Heleny Kulinové, také členky ČSSD, především zřídila další ze sítě svých moravských lékáren. Právě tohle je klíčové: Kulinová dostala peníze z balíku 3,36 miliardy, které loni hazardní firmy povinně ze zákona odvedly na dobročinné účely. Ty by měly být neziskové.

"Je to gratis, lidé nic neplatí," nevidí v tom Kulinová problém. Naopak - všichni tím prý ještě ušetříme, protože její zkušení lékárníci například budou schopni lidem říct, které léky berou zbytečně. "Myslím, že jsou to dobře investované peníze a že se to státu vrátí," tvrdí.

Ale nakonec sama připustí, že jí nejde jen o šíření osvěty. Kdyby se někdy v budoucnu pojišťovny rozhodovaly, jestli s jejími lékárnami prodlouží smlouvu, infocentrum by prý byla výhoda. "My budeme mít něco navíc," těší se Kulinová. Pavel Němec

"Vy máte ale otázky..."

Zásadní otázka ovšem je, jak se Kulinové podařilo 2,5 milionu získat. Zda jí nepomohl vliv jejího syna, bývalého šéfa "hazardního" odboru na ministerstvu financí a později poslance, který vystupoval v roli bojovníka proti hernám. "Vy máte otázky... Já jsem vám komplexně odpověděla," míní Kulinová.

O dotaci údajně nic neví ani Němec a nevidí v ní problém. "Nemám žádné informace o tom, že by nějaká kontrola prokázala chybné poskytnutí dotací," napsal v prohlášení. Ostatně i loterijní společnosti AGH VLT, Synot, Bonver Win a Auto Games tvrdí: nevěděly jsme, že dotujeme poslancovu rodinu.

Je však pravda, že Němec byl jedním z mála politiků, kteří proti rostoucímu vlivu hazardu vystupovali. Byl také spoluautorem novely, která dávala starostům pravomoc vyhnat herny a kasina z měst (nakonec neprošla kvůli prezidentově vetu). Ovšem rovněž prosazoval zákaz internetových sázek na zahraničních webech, což by pomohlo domácím firmám.

Hazardu se věnuje i nyní jako advokát. Jeho kancelář dělá třeba "posudky a expertizy pro provozovatele loterií a jiných podobných her" či pracuje pro města a obce.

Dvakrát vykroužkovaný

Z politiky ale Němec přinejmenším na chvíli vypadl. Ze sněmovny ho voliči vykroužkovali a je až prvním náhradníkem. V komunálních volbách dopadl ještě hůř - do zastupitelstva se nedostal, i když byl lídrem kandidátky.

Až do letošního října přitom Němec v Mohelnici dělal místostarostu. Ostatně za to sklidil i ostrou kritiku. Místním vadilo, že jako neuvolněný bere měsíční odměnu 23 tisíc korun a současně dělá i poslance a advokáta.

Výdělky z radnice navíc Němec coby poslanec tajil. Nenapsal je do majetkového přiznání, i když podle zákona o střetu zájmů musí.


Výběr z příkladů sporných dotací, na které upozornily HN

Muzikály

Skladatel Michal David a jeho firma Cleopatra Musical získala 6,5 milionu. Muzikál Děti ráje, v němž zní známé normalizační songy (právě od Michala Davida), si zase polepšil o 10 milionů. Přitom jde v obou případech o ryze komerční projekty. - VÍCE ZDE.

Automobilové závody

Junior Racing Klub, který patří do impéria bývalého závodníka a podnikatele Antonína Charouze, dostal jen loni od různých hazardních společností skoro 90 milionů. Pod hlavičkou tohoto klubu zároveň jezdí rallye Charouzův syn Petr. - VÍCE ZDE.

Natáčení pro televizi

Filmař Miroslav Vaněk dostal od dvou kasin dohromady 17,3 milionu. Část peněz prý použije na natáčení dvou detektivek a jednoho televizního dokumentu. A část pošle do Kostariky na humanitární účely - údajně tam za ně vzniknou výukové pořady. Jaké, pro koho a kdo projekt zaštiťuje, ale vytrvale odmítá upřesnit. - VÍCE ZDE.

Související