Na úterním ustavujícím zastupitelstvu Magistrátu hlavního města by měl být zvolen nový pražský primátor. Zřejmě se jím stane Bohuslav Svoboda (ODS). Na jednání také dorazí nejméně tři tisíce demonstrantů, kteří jsou nespokojeni s dohodnutou velkou koalicí ODS a ČSSD.

Pražský magistrát proto chystá zvýšenou ostrahu. Podle mluvčího Jiřího Wolfa budou na pořádek dohlížet jak městští strážníci, tak Policie ČR. "Kapacita místa pro veřejnost v zastupitelském sálu je omezená, všichni se tam nevejdou," uvedl Wolf. Mluvčí proto lidem doporučuje, aby jednání ustavujícího zastupitelstva sledovali raději prostřednictvím online přenosu na internetových stránkách magistrátu.

Protest před budovou radnice začne již hodinu před začátkem zastupitelstva. Účast na akci na sociální síti Facebook přislíbilo do pátečního poledne asi 3000 lidí.

Jeden z organizátorů demonstrace Petr Mančal ČTK řekl, že kvůli rannímu termínu a všednímu dnu před magistrát patrně přijdou zejména studenti. Dodal, že iniciátoři počítají i s tím, že nebudou do sálu vpuštěni. "Zvážíme, jaké kroky můžeme učinit, abychom mohli do toho sálu proniknout," poznamenal.

Na začátku jednání chtějí organizátoři předat zastupitelům petici, která je žádá, aby koalici nepodpořili. Na internetu se k ní dosud přihlásilo téměř 15 tisíc lidí, mezi nimi i řada známých osobností. Namátkou například filmaři Zdeněk Svěrák a Petr Zelenka nebo kněz Tomáš Halík.

Demonstrovat je prý málo

Iniciátor petice "Listopadová výzva" Václav Němec novinářům na dnešní tiskové konferenci řekl, že cílem petice není podpora nějaké strany. Sepsána prý byla kvůli principům, které byly porušeny. Za problém nepovažuje vznik samotné koalice, ale její "prehistorii" a kontext k minulosti vládnutí v Praze. "Nám se zdá, že to, co se dělo na magistrátu za vlády ODS a už předtím za velké koalice, už v něčem překračuje meze, co lze tolerovat," řekl s odkazem na špatnou pověst vedení hlavního města.

Organizátory podpořila například režisérka Olga Sommerová. "Dvacet let stačilo, když bylo ticho po pěšině," poznamenala k demonstraci.

Razantnější slova volil lídr skupiny Gipsy.cz Radek Gipsy Banga. "Lidi jsou prostě a jednoduše nasraný. A mají proč," prohlásil. Dodal, že demonstrace pravděpodobně ke změně nebude stačit. "Já si myslím, že politici musejí tak trošku dostat přes hubu," řekl. "Doufám, že to nebude muset dojít tak daleko, že by probíhali nějaké defenestrace," mírnil jeho slova Mančal.

Proti dohodnuté koalici se konala již demonstrace minulý týden při výročí 17. listopadu. Na Václavské náměstí přišlo více než tisíc lidí.