Již tento víkend se v horských střediscích v ČR rozjedou první vleky a oficiálně začne letošní zimní sezóna. Provozovatelé ski areálů hlásí, že na sjezdovkách leží od 20 centimetrů do přibližně půl metru sněhu, další nadílku vyrábějí sněžná děla.

V Krkonoších se začne lyžovat v areálech na Černé hoře a v Horních Mísečkách. Na příští víkend chystají start nové sezony na Lipně, v Beskydech nebo v Orlických horách. Loni se vleky naplno rozjely až v polovině prosince.

Vedle radovánek však přináší zima i starosti. Meteorologové varují před náledím a ledovkou, které mohou do sobotního dopoledne sužovat Česko a Vysočinu. "Na vlhkých a neošetřených komunikacích se bude místy tvořit náledí," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a doporučuje jezdit velmi opatrně.

Podle předpovědi by teploty v noci na sobotu mohly klesnout až k mínus 10 stupňům Celsia, přes den by se měly pohybovat v rozmezí od plus dvou k minus dvěma stupňům.

Vydatnější sněhové přeháňky očekávají meteorologové v závěru víkendu a začátkem příštího týdne. "V noci na neděli začne od jihu sněžit a postupně se bude sněhová pokrývka tvořit na většině našeho území. Během noci na pondělí nasněží v průměru 10 cm nového sněhu," uvedl Jan Havelka na webu ČHMÚ. "Bude to letos první vydatnější sněhová nadílka, která může na mnohých místech způsobit nejen dopravní komplikace," dodal.

Sněžit by mělo i celý příští týden, přičemž pranostika na poslední listopadový den říká, že když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží. Pokud se ke sněhu přidá i vítr, mohou se vyskytnou i sněhové jazyky a závěje.

Již nyní by například na krkonošských sjezdovkách mělo ležet 30 až 40 centimetrů většinou technického sněhu. Na Churáňově v pátek ráno leželo 14 centimetrů přírodního sněhu a kolem Lipna asi dva centimetry.

"Pokud mrazivé počasí vydrží několik dní, je pravděpodobné, že lyžařskou sezonu zahájíme čertovským lyžováním už o mikulášském víkendu. O sněhovou jistotu se na Lipně stará 40 sněžných děl, která jsou schopna zasněžit hlavní sjezdovky za pět mrazivých dní a nocí," řekl Martin Řezáč z marketingu společnosti Lipno Servis. Zasněžuje se i v dalších lyžařských centrech, třeba na Zadově.


Kde a kdy se bude lyžovat:

KRKONOŠE
- Černá hora u Janských lázní: bude v provozu vlek Anděl v délce 500 metrů. Cena denního skipasu bude pro dospělého 250 korun a pro děti do deseti let 150 korun.
- Horní Mísečky: Vleky se rozjedou tento víkend. Dospělí zaplatí za den 120 a děti 80 korun. Běžkaři budou mít k dispozici čtyřkilometrové kolečko pro bruslení.

BESKYDY
- Ski Bílá: Lyžařské středisko by se mohlo spustit příští sobotu. Denní lyžování dospělého přijde v hlavní sezoně na 450 korun, dětský lístek pak na 350 korun
- Mosty u Jablunkova na Frýdecko-Místecku: hlavní sjezdovka s dvěma vleky by mohla být spuštěna příští týden

ŠUMAVA
- Skiareál Lipno: Sezonu chtějí zahájit o mikulášském víkendu

ÚSTECKÝ KRAJ
- Sport Centrum Bouřňák: Vleky se rozjedou nejpravděpodobněji příští pátek, možná i dřív.
- Zadní Telnice: O příštím víkendu spustí dětské vleky. Další podle možností.

Související