Znakařka Simona Baumrtová vybojovala na mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Eindhovenu bronzovou medaili na padesátimetrové trati časem 27,30 sekundy. České plavání čekalo na cenný kov z evropského nebo světového šampionátu šest let.

V roce 2004 se na evropském šampionátu ve Vídni radovala česká výprava z bronzu na téže trati. Tehdy si poslední velkou medaili odvážela Ilona Hlaváčková.

Devatenáctiletá Baumrtová prokázala formu už při páteční stovce, na níž dohmátla čtvrtá. V dnešním finálovém bloku nejprve vyhrála semifinále, v boji o evropský titul ji pak ale pokořily jak vítězná Chorvatka Sanja Jovanovičová (27,10), tak Italka Elena Gemová (27,13).

V eindhovenském bazénu se dnes objevili ve finále také další čeští plavci. Martin Verner obsadil stejně jako v semifinále páté místo na kraulařské stovce, motýlkář Jan Šefl byl na dvoustovce o jednu příčku horší. Ženská polohová štafeta skončila osmá.

Ani v neděli nebude česká výprava ve finálovém bloku chybět. Z osmého místa proklouzli do finále krátké polohovky Tomáš Fučík i prsařka Petra Chocová na stovce.