Devítiletý chlapec, který byl v sobotu spolu se dvěma dalšími hochy pobodán v Ostravě-Zábřehu a utrpěl těžká zranění, je mimo ohrožení života. Hoch je podle mluvčího hospitalizován na oddělení pediatrické intenzivní a resuscitační péče. Zdravotní stav dalších dvou pobodaných chlapců ve věku 13 a 14 let, kteří skončili v Městské nemocnici Ostrava, je stabilizovaný.

Policie společně s městskými strážníky zadržela dva mladistvé a útok nyní vyšetřuje jako pokus o vraždu. Policejní mluvčí potvrdila, že zatím nikdo nebyl obviněn a policisté dosud také nemají útočnou zbraň. K zadrženým mladíkům, ani obětem útoku se policie vzhledem k jejich nízkému věku nechce blíže vyjadřovat.

Jaké tresty podezřelým hrozí, policie sice neupřesnila. Vzhledem k tomu, že jde o čin spáchaný na více lidech a navíc mladších patnácti let, obviněný by podle trestního zákoníku spadal do odstavce stanovujícího sazbu 15 až 20 let vězení, případně trest výjimečný. Zákon o soudnictví ve věcech mládeže říká, že trestní sazby se mladistvým snižují na polovinu, horní hranici trestní sazby stanoví nejvýše na pět let.

"Připraven kdykoli zemřít"

Den po útocích se ukázalo, že podezřelí už dříve vystavili na internetu několik hudebních videí s vlastními rapovými texty, kde se podle ČTK mluví mimo jiné o noži a zabíjení.

Mladíci videa umisťovali na internetové stránky pod přezdívkami, součástí některých videí jsou i jejich fotografie. Pod jedním z videí se už v sobotu večer objevil komentář poukazující na skutečnost, že právě tito mladíci napadli tři děti.

V textech se například uvádí: "Sleduješ můj pohled, když se po nocích sám procházím, smířený se smrtí, připravený kdykoliv zemřít."

V dalším videu mladík popisuje, jak se mu smějí, že nosí nůž jak na ovoce. "V tom případě jsi hruška, ale s mojí kudlou v břiše," zpívá. V písni pokračuje, že nelze odhadnout člověka, který nemá co ztratit, a takový člověk s "kudlou" v ruce může i zabít.

Děti, které znaly dva z napadených chlapců, v neděli ČTK na hřišti v ulici Patrice Lumumby řekly, že útočníci byli v okolí "známými firmami". Problémy v lokalitě se podle nich začaly stupňovat po otevření hřiště, na němž byl údajně pobodán i jeden z chlapců.

Na hřišti otevřeném teprve před pár měsíci se podle nich scházejí party z okolí, které si tam "vyřizují účty". V místě se prý objevily i injekční stříkačky.

Napadení na třech různých místech

K napadením došlo mezi 17:30 a 18:00 na třech různých místech a oběti se zřejmě navzájem neznaly. Oba útočníky policisté krátce po činu zadrželi.

"Nejprve svědci telefonicky oznámili pobodání dítěte v Bělském lese. Pak bylo nahlášení pobodání devítiletého chlapce na nedalekém sídlišti a k dalšímu útoku na došlo vzápětí o kus dál, řekla serveru mluvčí strážníků Vladimíra Zichová.

To potvrdil i mluvčí záchranky: "První hlášení převzalo Centrum tísňového volání krátce po půl šesté s tím, že na ulici Svazácké se na ulici nachází dítě s bodným poraněním. Záchranáři byli na místě během pěti minut a ošetřili čtrnáctiletého chlapce, který utrpěl bodné poranění v oblasti zad a horní končetiny," řekl.

K dalšímu zraněnému vyjela záchranka po šesté hodině, tentokrát do ulice P. Lumumby. "Chlapec, podle informací záchranářů ve věku asi devíti let, byl těžce zraněn a v ohrožení života. Při příjezdu lékaře bylo dítě při vědomí, avšak se známkami šokového stavu. Lékař u něj zjistil vícečetná bodná zranění, a to v oblasti krku, horní končetiny, břicha a pánve," dodal mluvčí.

Třetího chlapce ošetřovali záchranáři jen několik minut poté znovu v ulici P. Lumumby: "Ošetřen byl třináctiletý chlapec s bodným poraněním v oblasti hrudníku. Dítě bylo při vědomí a posádka pacienta po ošetření předala na urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy."

Související