Do úterý napadne ještě až 15 centimetrů nového sněhu, na horách až 30 centimetrů, uvedl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Už v noci na pondělí zasypala celou ČR až dvaceticentimetrová sněhová pokrývka, která způsobila problémy zejména v dopravě. Další sněžení, i když slabší, očekávají meteorologové ve čtvrtek a v pátek, od příštího týdne začne tání.

"Očekáváme, že napadne ještě asi deset až 15 centimetrů nového sněhu, ovšem na horách může být až 30 centimetrů nového sněhu. A tam to bude ještě komplikováno zesíleným větrem, který na hřebenech hor bude vytvářet závěje," upozornil Dvořák.

Až do konce tohoto týdne se přitom denní teploty budou pohybovat mezi nulou až minus pěti stupni Celsia, v noci až k minus deseti stupňům, a sněhová nadílka se tak udrží. O víkendu by navíc mělo panovat jasné mrazivé počasí, které pravděpodobně vyláká na hory první lyžaře.

"Začátkem příštího týdne už by teplota měla jít postupně nad nulu a mělo by se obnovit teplé jihozápadní proudění, kdy sněhová pokrývka pravděpodobně roztaje, aspoň v nížinách," sdělil mluvčí ČHMÚ. Zda budou Vánoce na sněhu či na blátě, ale zatím nechtěl předpovídat. Na spolehlivou předpověď je podle něho ještě brzy. Pranostika na 30. listopadu však říká, že když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží.

Česko v noci na pondělí zasáhl první letošní větší příval sněhu, který na mnoha místech komplikuje dopravu. Napadlo až dvacet centimetrů, silničáři byli v terénu celou noc. Silnice na většině území pokrývá mokrý rozbředlý sníh. Největší problémy mají kamiony ve vyšších polohách, a to zejména pokud mají ještě letní pneumatiky. Také na ruzyňském letišti byly celou noc v pohotovosti úklidové čety, provoz letiště díky tomu zůstal nepřerušen.

V Praze vyrazilo 130 sypačů

V pražských ulicích se na odklízení sněhu od nedělního večera podílí téměř 130 sypačů. "Silnice jsou sjízdné, silničáři se snaží udržet vždy aspoň jeden jízdní pruh v každém směru," řekla v pondělí dopoledne mluvčí Technické správy komunikací Praha (TSK) Eliška Chlumská.

Největší komplikace vznikly na Pražském okruhu. Několik kamionů tam uvízlo a tvořily se dlouhé kolony aut, proto byl od deváté hodiny na zhruba půl hodiny uzavřen Lochkovský tunel ve směru na D5. Kolem 9.40 hodin byl na stejnou dobu zastaven i Cholupický tunel. "Oba tunely budou průběžně uzavírány po celý den, žádná objízdná trasa však není," řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová s tím, že v případě, že je uzavřen Lochkovský tunel, mají kamiony povolenu objízdnou trasu po Jižní spojce.

Tunely podle ní budou uzavřeny vždy, když komunikace namrzne a bude ji potřeba očistit. Kvůli náledí od rána uvízlo na novém okruhu až osm kamionů, které se ve stoupání nemohly rozjet. Následně se tvořily až několikakilometrové kolony.

Začátek zimy už také zabíjel

Chladné počasí si vyžádalo svou první oběť v Brně. Strážníci v sobotu našli na zastávce městské hromadné dopravy v brněnské Úzké ulici jednačtyřicetiletého mrtvého muže. Stal se mu osudným noční mráz.

Související