Za sobotní pobodání tří dětí v Ostravě-Zábřehu policie v neděli večer obvinila šestnáctiletého mladíka. Podezírá ho z pokusu o vraždu. Policie podá státnímu zástupci návrh na jeho vzetí do vazby. Druhý zadržený, stejně starý mladík, byl propuštěn, ale policie ho stále prověřuje. ČTK to v pondělí řekla policejní mluvčí Darina Majková.

Policii se zatím stále nepodařilo najít útočnou zbraň a dále vyšetřuje i motiv jednání mladého útočníka. "Zajišťujeme další svědecké výpovědi. Vyhodnocujeme stopy. Další vyšetřování se bude opírat mimo jiné i o znalecké posudky," doplnila Majková.

Tři děti ve věku devět, 13 a 14 let byly postupně pobodány v sobotu v podvečer v ulicích Svazácká a Patrice Lumumby v ostravské čtvrti Zábřeh. Záchranáři nejprve vyjížděli ke čtrnáctiletému chlapci, který měl podle mluvčího záchranné služby Lukáš Humpla pobodaná záda a ruku. Pak ošetřovali devítiletého hocha, který měl ze všech tří nejvážnější zranění - vícečetná bodná poranění v oblasti krku, ruky, břicha a pánve a byl v ohrožení života. Nakonec lékaři ošetřovali podle Humpla třináctiletého chlapce s bodným poraněním hrudníku.

Zdravotní stav devítiletého nejvážněji zraněného hocha, který po útoku skončil ve Fakultní nemocnici Ostrava, je stabilizovaný a školák je mimo ohrožení života, řekl v pondělí mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Dva starší chlapci jsou stále v péči lékařů Městské nemocnice Ostrava. Mluvčí zařízení Anna Vidiševská ČTK řekla, že jejich zdravotní stav rovněž zůstává stabilizovaný. "Jsou bez komplikací a mimo ohrožení života," uvedla mluvčí. 


Podle zjištění ČTK oba mladiství prezentovali na internetu své názory na svět prostřednictvím hudebních videí. V rapových textech, v nichž často používají vulgarismy, řešili především mezilidské vztahy. Jeden z mladíků, s největší pravděpodobností obviněný, v posledních několika dnech vložil na hudební server čtyři videa hovořící o rozchodu s přítelkyní, jedno z nich doplňuje fotografie mladého muže s nožem v ruce.

Z trestního zákoníku a zákona o soudnictví ve věcech mládeže vyplývá, že obviněný mladík by mohl jít do vězení až na deset let.

Související