Ministr vnitra Radek John (VV) vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k rezignaci. Na pondělní tiskové konferenci John a další zástupci ministerstva vnitra hovořili o údajně neutěšené situaci v policii, co se týče personálních věcí i ekonomiky.

Problémy v policii eskalují, řekl John. Policie podle něho potřebuje personálně uklidnit. Ministr prý necítí, že by dobře fungovaly protikorupční policie a další celostátní útvary; elitní policisté podle něho nemají důvěru ve vedení policejního prezidia. Policie má podle zástupců vnitra také problémy s hospodařením.

Nástupce Martinů má být vybrán do konce letošního roku. O kandidátovi rozhodne expertní tým složený z náměstků ministra vnitra, zástupců personálního odboru úřadu, policejní akademie a poradního sboru ministra vnitra. "Může se přihlásit kdokoli, kdo splňuje obecná kritéria pro tento post," řekl John.

Martinů zatím funkci nesložil, ale výzvu bere podle vlastních slov velmi vážně. "Pan policejní prezident požádal o schůzku s premiérem (Petrem Nečasem), a do té doby nebude činit žádná rozhodnutí," řekl bez dalších podrobností mluvčí policejního prezidia Jan Melša. Předseda vlády již oznámil, že chce mezi čtyřma očima jednat s Johnem i Martinů.

ČSSD: Odstoupit by měl John

Ministr již dříve avizoval, že se chystá šéfa policejného sboru odvolat. V neděli v diskusi na TV Prima dodal, že premiérovi Petru Nečasovi (ODS) už navrhoval určitá jména na osobu nového policejního prezidenta, předseda vlády s nimi ale nesouhlasil.

Oldřich Martinů působí jako policejní prezident od 1. června 2007, před tím pět let pracoval jako náměstek na policejním prezidiu. Ze své funkce je dle zákona neodvolatelný (s výjimkou případu, kdy by spáchal trestný čin), může jen sám rezignovat.

Podle opoziční ČSSD by měl spíše odstoupit ze svého postu samotný ministr John. "Vyzývat policejního prezidenta k rezignaci je jen dalším zoufalým krokem k odvrácení neodvratitelného, tedy k odchodu ministra Johna z funkce," uvedl Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra.

Sociálnděmokratický poslanec dodal, že by se nedivil, pokud by Martinů vskutku odešel, protože pracovat pod takovým ministrem vnitra je prý "za trest".

Z náměstka náměstkem

Martinů byl mimo jiné kritizován za odchod svého náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování Viktora Čecha. Ten svou funkci ukončil ke konci listopadu, podle médií byly důvodem výpovědi nespory s policejním prezidentem, Čech od Martinů údajně necítil podporu pro své kroky. Oficiálně však oba vzájemné neshody popírají. Od policie také odešli dva krajští ředitelé.

Ministr vnitra označil Čechův odchod za "varovný signál" a v pondělí oznámil, že jej jmenoval svým náměstkem pro mezinárodní vztahy. Podle informací z webu resortu bude do Čechových kompetencí patřit i koordinace protikorupčních opatření.

Související