Tomáš Hrdlička (42)

Politické funkce

Poslední čtyři roky byl radním v Praze 10, kde měl na starosti územní rozvoj. Odtud se zná s vlivnými postavami ČSSD - Petrem Hulinským, Karlem Březinou či Miroslavem Svobodou. Je členem regionální rady pražské ODS a šéfem vinohradské buňky strany.

Podnikání

Hrdlička své miliony vydělává jako majitel dvou benzinových pump OMV v Praze-Barrandově. Žádné jiné firmy, alespoň oficiálně, neovládá.

Blízcí lidé

Ke klíčovým Hrdličkovým spolupracovníkům patří jednak šéf ODS v Praze Boris Šťastný, jednak starosta Prahy 10 Milan Richter. Skvělé vztahy udržuje i s řadou politiků z ČSSD.

Tomáš Hrdlička, šedá eminence pražské politiky, si v médiích vždy budoval image spořádaného živnostníka a majitele dvou benzinových pump. Jenže kromě toho, že zaměstnává třiadvacet lidí, společně se svou manželkou Janou vlastní nemovitosti, jejichž cena podle propočtů HN přesahuje dvacet milionů korun.

Nejzajímavější je přitom příběh dvou velkých stavebních parcel v Uhříněvsi, které si dnes už bývalý radní Prahy 10 koupil v lednu 2005. Pozemky původně patřily městské části Praha 22, ta se je ale rozhodla prodat. Nejlepší nabídku - 820 korun za metr čtvereční - nabídl jistý Radek Luňák. Za pět pozemků uhříněveské radnici zaplatil v říjnu 2004 necelých šest milionů.

Moc dlouho se z nemovitostí ovšem neradoval, již v lednu 2005 patřily dvě Hrdličkovi, dvě rodičům tehdejšího i dnešního starosty Prahy 10 za ODS Milana Richtera a jedna Pavlu Šulcovi, podnikateli napojenému na klíčové postavy pražské ČSSD. Ten jednak řídí firmu Eminenc, kterou zakládal šéf socialistů v Praze Petr Hulinský, jednak několik let vlastnil společnost s místopředsedou pražské ČSSD Karlem Březinou.

Prodejní cena byla sice o něco vyšší, číslovku 820 nahradilo 1100, i tak šlo ale ze strany kupujících o dobrý obchod. Dnes se v Uhříněvsi prodávají parcely na rodinné domy až za pět tisíc korun za metr. Jinými slovy, to, co Hrdlička a Richterovi koupili za tři a půl, resp. tři miliony, má nyní mnohem vyšší cenu.

Benzinové spojení

Kvůli rychlosti, s jakou se Luňák pozemků zbavil a komu je prodal, existuje podezření, zda nešlo o předem domluvenou transakci. Zda nebyl jen nastrčenou figurkou, jež měla za úkol nakoupit lukrativní nemovitosti pro politicko-podnikatelskou elitu z Prahy 10. Mimochodem, tomu by nasvědčovalo i to, že jedním z Luňákových konkurentů v soutěži o parcely byla i bývalá firma Bohumila Zoufalíka, toho času místostarosty v Praze 10.

"Já už si to moc nepamatuji, je to dávno. Víte, kolik mně projde peněz rukama? A jestli s tím měl něco společného můj syn? Proč? To byste se musel zeptat jeho, já o tom nic nevím," marně šátrá v paměti Eva Richterová, jejíž syn byl v roce 2005 starostou Prahy 10 (tedy městské části sousedící s Uhříněvsí).

Větší jasno do případu nevnesou ani klíčoví aktéři, tedy bývalý uhříněveský místostarosta a pozdější magistrátní radní pro územní plánování za ODS Martin Langmajer či Luňák s Hrdličkou. Prvně jmenovaní neodpověděli na žádný z e-mailů, telefonátů či na zprávy, jež jim redakce adresovala, Hrdlička žádost o rozhovor odmítl.

Uhříněves přitom není to jediné, co muže spojuje. Luňák je totiž předsedou představenstva akciové společnosti Program bydlení, která od roku 2008 pro radnici Prahy 10 (na jejímž vedení se Hrdlička podílel v letech 2002 až 2010) spravuje azylový areál Sedmidomky.

Betonovou konstrukci se třemi desítkami bytů pro neplatiče nájemného nebo pro matky s dětmi postavila za šedesát milionů korun stavební společnost Navatyp (média spekulují o tom, že Hrdlička je spolu s lobbistou Romanem Janouškem majitelem nástupnické firmy Prominecon Group).

Navíc, Radek Luňák má s Tomášem Hrdličkou společné i podnikání: oba provozují v Praze benzinové pumpy OMV. Zatímco Luňákovi patří dvě stanice ve Štěrboholích u Jižní spojky, Hrdlička vlastní dvě na Barrandově.

Politický důchod

Dokud byl Tomáš Hrdlička zastupitelem, relativně otevřeně komunikoval s novináři. Přesto se toho o něm moc neví. Pořádně ani to, kde bydlí. Oficiálně uvádí adresu v Praze 10, ovšem v ošuntělém vršovickém činžáku ve Slovinské ulici se příliš nezdržuje a s rodinou podle informací HN obývá byt v novostavbě ve Stodůlkách, tedy v Praze 13.

Po říjnových volbách sice Hrdlička přestal být radním v Praze 10, ponechal si však funkce uvnitř ODS. Jednak řídí vinohradskou buňku, jednak je členem širšího vedení pražské ODS. Budoucí primátor Bohuslav Svoboda mu nedávno v Hospodářských novinách vysekl poklonu:

"Vnímám ho jako člověka, který má respekt, a jeho názory beru za názory významné. Pokud jsou veřejně prezentovány na regionální radě, tak jsou v pořádku."

Těžko si pak představit, že by byla pravda, co Hrdlička Hospodářským novinám napsal, když odmítl rozhovor: "Jsem v zaslouženém politickém důchodu a o koalice se moc nezajímám."

Související