Prezident Václav Klaus přijme ve středu policejního prezidenta Oldřicha Martinů, kterého v pondělí vyzval ministr vnitra Radek John (VV) k rezignaci. Bez dalších podrobností o tom informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Výzvu Martinů, aby rezignoval, zveřejnil John na pondělní tiskové konferenci, na níž hovořil o údajně neutěšené situaci v policii. Nástupce Martinů má do konce letošního roku vybrat expertní tým.

Mluvčí policejního prezidia Jan Melša v pondělí řekl, že Martinů se chce sejít s ministerským předsedou Petr Nečasem (ODS) a do té doby nebude činit žádná rozhodnutí. Nečas uvedl, že o Johnově kroku předem nevěděl. Chce se sejít s Martinů i s Johnem.

"Vnímáme, že eskalují problémy v policii. Průvodními jevy tohoto stavu jsou personální politika - policie potřebuje personálně uklidnit. V současnosti odešel náměstek policejního prezidenta Viktor Čech a dva krajští ředitelé. Necítím, že by plně fungovaly útvary s celostátní působností v oblasti boje proti korupci, terorismu a finanční kriminalitě," prohlásil John.

Nečas poté řekl, že Johna požádal o schůzku v nejbližších dnech a rozhovor "mezi čtyřma očima". "To znamená bez přítomnosti kohokoliv jiného například ze strany Věcí veřejných, což se mimochodem ne vždy daří úplně úspěšně," podotkl.

O záležitost se začala zajímat i dosluhující nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která požádala Johna a Čecha, aby jí sdělili podrobnosti o údajných tlacích na Čecha. Vesecká tak reagovala na výroky Johna, který podle ní v České televizi uvedl, že Čech místo ve vedení policie opustil "v souvislosti s tlaky". Podle Vesecké může jít o podezření ze spáchání trestné činnosti.

O kandidátovi na nového policejného prezidenta by měl rozhodovat expertní tým složený z náměstků ministra vnitra, zástupců personálního odboru úřadu, policejní akademie a poradního sboru ministra vnitra.

V médiích se již objevily spekulace o možném nástupci Martinů. Například podle týdeníku Respekt by mohlo jít o Jana Berouna, který pracuje v rozvědce, státního zástupce Josefa Štěpinu, náměstka Martinů Ivana Bílka, šéfa policie Zlínského kraje Bedřicha Koutného nebo ředitele policie Moravskoslezského kraje Tomáše Tuhého.

Související