Primátor

Bohuslav Svoboda (66; ODS) - na starosti bude mít finance, bezpečnost a vědu a výzkum.

1. Náměstek

Karel Březina (37; ČSSD) - na starosti bude mít dopravu a informatiku

Další náměstci

Josef Nosek (43; ODS) - na starosti bude mít územní plán

Antonín Weinert (63; ČSSD) - na starosti bude mít školství, sport a památkovou péči

Ivan Kabický (48; ODS) - na starosti bude mít zdravotnictví, volný čas a výstavnictví

Další radní

Petr Dolínek (29; ČSSD) - na starosti bude mít sociální politiku, bydlení a evropské fondy

Aleksandra Udženija (35; ODS) - na starosti bude mít majetek a podporu podnikání

Lukáš Kaucký (28; ČSSD) - na starosti bude mít kulturu a cestovní ruch

Radek Lohynský (38; ODS) - na starosti bude mít infrastrukturu

Lukáš Plachý (36; ČSSD) - na starosti bude mít životní prostředí

Boris Šťastný (40; ODS) - radním byl zvolen prý jen formálně, ve středu hodlá odstoupit

 

Pražským primátorem se podle očekávání stal lékař a volební lídr ODS Bohuslav Svoboda.

Svoboda ve veřejném hlasování dostal 33 hlasů, 27 zastupitelů bylo proti a dva se hlasování zdrželi. O protikandidátovi, lídrovi TOP 09 Zdeňku Tůmovi, se už nehlasovalo. Volby se neúčastnil Jiří Dienstbier z ČSSD. Zdrželi se Tůma (TOP 09) a Lubomír Lédl (KSČM).

"Děkuji všem, kteří hlasovali a dali hlas mě i mému protikandidátovi," prohlásil Svoboda ve svém prvním primátorském projevu. "Všechno, co jsem říkal, platí. Čekají nás krev, pot a slzy," zopakoval Churchillův výrok, který zmínil už v projevu před hlasováním. Tehdy také uvedl: "Zosobňuji změnu stylu ODS a práce magistrátu. Chci být iniciátorem změn, po kterých protestující volají." Jednání zastupitelstva totiž po celý den provázely demonstrace Pražanů. Pískot provázel i samotnou volbu Svobody.

Celý průběh volby primátora jsme sledovali ON-LINE

Prvním náměstkem primátora bude Karel Březina (ČSSD), dalšími byli zvoleni Josef Nosek (ODS), Antonín Weinert (ČSSD) a Ivan Kabický (ODS). Nejvíce hlasů dostal Březina, a to 36 ze 62. Vedle koaličních zastupitelů pro něj hlasovali také komunisté. Wienert dostal 34 hlasů, Nosek s Kabickým 33 hlasů.

Kontrolní výbor TOPce

Po zvolení primátora se pokračovalo ve volbě radních. Tůma znovu odmítl post posledního, jedenáctého radního. "Ano, chceme být silnou opozicí, mít silnou kontrolní funkci, proto žádáme kontrolní výbor," řekl Tůma.

"Samozřejmě kontrolní výbor patří největší straně opoziční. To je politická pravda, kterou budu na tomto zasedání prosazovat," řekl Svoboda. Dodal, že opozice by měla získat většinu v kontrolním výboru. "Opozice není jen TOP 09, je to ještě komunistická strana a musí tam mít zastoupení," dodal. V poslední době se spekulovalo, že post šéfa kontrolního výboru budou mít komunisté.

Zvoleni byli předsedové všech výborů zastupitelstva, až na kontrolní. Sice jej má přislíbena TOP 09, ale koalice nenechala projít kandidáta TOP 09 Tomáše Hudečka, ani Lubomíra Ledla za KSČM. Zastupitelé ODS chtějí na tomto postu vidět Tůmu, ten ale kandidaturu odmítl.

(Ne)radní Šťastný

Nový primátor Svoboda na 11. radního navrhl Borise Šťastného, přestože předtím sliboval, že v radě nebude. Předseda pražské ODS kandidaturu přijal z formálních důvodů, protože prý zákon neumožňuje, aby post radního nebyl obsazen. Hned ve středu hodlá na funkci rezignovat a v rámci koalice se bude jednat, kdo křeslo obsadí.

Demonstranti nespokojení s koalicí ODS a ČSSD se pokusili v úterý násilím dostat do budovy pražského magistrátu, který byl v poledne uzavřen. Rozbili přitom vchodovou tabulku dveří, jedna žena se pořezala. Ve vstupu jim bránili strážníci a antikonfliktní tým policie. Pokusili se také prorazit zamčené přední dveře vstupu.

Havel: Koalice bude opatrnější

Dopoledne obsadily sál stovky odpůrců koalice ODS a ČSSD. Schůze zastupitelstva sice začala, kvůli křiku a pískotu demonstrantů ale zastupitelé nejednali. Svoboda schůzi, kterou řídil, několikrát přerušil. Od 14:00 ale již zastupitelstvo jednalo celkem v klidu a před sedmou hodinou byl Svoboda zvolen primátorem. Ještě předtím si zastupitelé odhlasovali, že budou jednat tak dlouho, jak to bude nutné.

Protestů se zúčastnil i bývalý prezident Václav Havel. Vyjádřil přesvědčení, že pražský magistrát bude po demonstraci opatrnější a uvědomí si, že Pražané poměry ve městě sledují a nejsou jim lhostejné. 

"V každém případě se mi zdá, že po té dnešní zkušenosti bude magistrát opatrnější a bude si více uvědomovat, že Pražáci nejsou jenom jakési roboty, které přijdou jednou za čtyři roky někam hodit volební lístek, ale že trošku pozorují to město a že jim není jedno, jak město vypadá, jak se rozvíjí, a že jim není jedno, když se někdo obohacuje," řekl Havel.