Tři bývalí studenti Fakulty architektury brněnského Vysokého učení technického (VUT) se musejí omluvit svému někdejšímu pedagogovi Janu Snášelovi za to, že jej po revoluci v listopadu 1989 coby činovníka KSČ označili jako předáci stávkujících za demagoga a kariéristu. Rozhodl o tom ve středu brněnský městský soud. Verdikt je zatím nepravomocný. Právní zástupce někdejších studentů se chce proti rozsudku odvolat.

Tyto výroky byly dehonestující, přičemž trojici se nepodařilo prokázat jejich pravdivost, řekla k rozsudku mluvčí soudu Gabriela Stočková. Soud dospěl k závěru, že bývalí studenti zasáhli do práv na ochranu osobnosti. Spor o omluvu se vleče od počátku 90. let a patří k nejdelším soudním přím v Česku.

Soud nařídil, aby bývalí studenti VUT Jiří Slezák, Martin Laštovička a Zdeněk Hirnšál zaslali Snášelovi omluvný dopis za to, že jej v listině nazvané Vyjádření nedůvěry studentů z ledna 1990 označili za osobu, která "zneužívala politického postavení a která vystupovala demagogicky, arogantně a kariéristicky". Snášel tuto kritiku považuje za zcela nepřiměřenou.

"Rozhodnutí městského soudu je naprosto překvapivé a také znepokojující. S verdiktem nesouhlasíme. Dneškem kauza rozhodně nekončí. Ve věci podáme odvolání k brněnskému krajskému soudu," řekl právní zástupce bývalých studentů Jaroslav Brož.

Podle něj je verdikt v rozporu se závěry Ústavního soudu z roku 2002. Kromě ÚS se už sporem zabýval i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který kritizoval délku řízení.

Trojice architektů už v minulosti opakovaně uvedla, že se Snášelovi v žádném případě nehodlá omluvit. Považovala by to za znevážení výsledků společenských změn po roce 1989.

"Snášel se postavil do čela odporu proti studentům, byl ten hlavní komunista, který se snažil tu stávku a revoluci zastavit. Byl demagogický jako ta komunistická totalitní moc, on ji reprezentoval," uvedl v minulosti ke sporu jeden z bývalých studentů - nyní již architekt Martin Laštovička.