Pyrotechnici našli na Českokrumlovsku asi tři tuny nevybuchlé munice z 2. světové války. Informovala o tom ve středu Česká televize (ČT). Jihočeská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková ČTK řekla, že specialisté budou odstraňovat munici tak týden.

Zatím nalezli 1,5 tuny munice a údajně ještě zhruba další dvě tuny zůstávají pod zemí. "Všechno odvezeme na místo, kde se nález bude bezpečně likvidovat," řekla Pavlíčková.

Místo nálezu je tajné. Podle dostupných informací ČT jde o jakési bažiny, kam vojáci na konci války naházeli velké množství hlavně protiletadlových dělostřeleckých granátů, bylo jich zřejmě několik nákladních aut.

Pyrotechnici chtějí munici odstranit co nejdříve, protože se obávají toho, že by ji mohla objevit veřejnost. "Zaregistrovali jsme, že mezi lidmi se už o tom mluví a chceme předejít tomu, aby si amatéři nezačali munici odnášet a došlo při tom k nějaké tragédii," řekla ČTK Pavlíčková.

Policisté prostor, kde pyrotechnici munici vyzvedávají, hlídají. Z bezpečnostního opatření nechtějí také prozradit, kde přesně munici objevili. Podle ČT pyrotechnici museli prokopat hráz, odklízejí sníh, rozbíjejí led a po pás v bahně hledají ručně granáty.

Související