Michal Moroz, kvůli němuž se v létě pohádaly všechny koaliční strany, si na resortu vnitra výrazně vylepšil pozici. Jak zjistily HN, ministr a vicepremiér Radek John tohoto náměstka před třemi týdny v tichosti jmenoval svým zástupcem. V době jeho nepřítomnosti je tak Moroz faktickým vládcem celého rezortu.

A v některých případech má Moroz, bývalý majitel detektivní agentury, na starosti i veškerou vnitřní bezpečnost republiky. "Ano, tato situace může nastat," potvrdil HN náměstek pro legislativu František Vavera. Tvrdí však, že jde pouze o ojedinělé případy.

Ministr vnitra a předseda Věcí veřejných John včera pro HN odmítl rozšíření kompetencí svého náměstka komentovat. Nikdo z ministerstva nebyl schopen říci ani to, zda byl o Morozově povýšení informován předseda vlády.

Obcházení koaliční dohody?

Vnitřní bezpečnost má mít na starosti první náměstek Jaroslav Salivar. Nominálně výše postavený než Moroz, fakticky nyní o stupínek níže. Moroz totiž "ministra v době nepřítomnosti zastupuje v plném rozsahu jeho práv, povinností a odpovědnosti".

Jmenování Salivara si premiér Petr Nečas vymínil v době sestavování vlády jako pojistku, aby resort neovládli lidé napojení na bezpečnostní agentury. Předsedu vlády ale Morozova nová funkce, díky níž by v případě ministrovy pracovní neschopnosti vnitro ovládl, neznepokojuje. "Vycházím z toho, že se panu ministrovi nesmí nic stát," řekl Nečas HN. Vyjadřovat se nechtěl ani Salivar.

Moroz, jenž má pravomoc suplovat ministra, vyvolával kontroverze již při svém jmenování. Nečasovi i opozici připadalo znepokojivé, že se na vysoký post dostává člověk spojený s byznysem soukromých bezpečnostních agentur. Moroz totiž donedávna vlastnil firmu Moroz & Partner, která se zabývala například vymáháním dluhů. Moroz také zastupoval Českou zbrojovku či izraelskou společnost obchodující s technologickými analýzami hlasu.

Ministr John však veškeré výtky odmítal s tím, že Moroz svou firmu prodal a že si zažádá o vyšší stupeň bezpečnostní prověrky. Po jejím získání měla být veškerá podezření spjatá s Morozem rozptýlena. Náměstek pro strategie má však stále prověrku pouze na nejnižší stupeň Vyhrazené. O prověrku na stupeň Tajné si zažádal teprve před dvěma měsíci a stále ji nedostal.

"Doba prověření na tento stupeň činí podle mých informací šest až devět měsíců," řekl HN Moroz. Premiér se ale domnívá, že lze prověrku získat i za kratší dobu. "Když někdo protahuje lhůty na prověrku na stupeň Tajné, asi k tomu má důvod," řekl Nečas.

Ve svém povýšení Moroz nevidí žádný problém - ministra prý zastupuje pouze ve věcech, které odpovídají jeho stupni prověrky.

Opozice: John resort neřídí

Stínového ministra vnitra Jeronýma Tejce (ČSSD) to však neuklidňuje. "Moroz měl být náměstkem v jakési zkušební době a ještě předtím, než se prokázal prověrkou, naopak povyšuje. To podle mě jasně ukazuje na to, že resort řídí Michal Moroz, nikoli Radek John," řekl HN.

Sociální demokraté již dříve kritizovali také Morozovy vazby na Víta Bártu, který je považován za faktického vládce Věcí veřejných a před nástupem do vlády sám vlastnil jednu z největších bezpečnostních agenturuv zemi ABL.

Moroz vždy poukazoval na to, že byli s Bártou konkurenty, ale jak v létě zjistily HN, oba muži byli ještě loni partnery. Organizovali spolu například mezinárodní konferenci bezpečnostního managementu. Bárta se také hned po Morozovi stal předsedou Asociace bezpečnostních profesionálů.

Pozornost vzbudila i zmatená prohlášení Johna o tom, kdo vlastně Moroze na resort doporučil. Ministr nejdříve tvrdil, že náměstek je stranickým nominantem TOP 09, ta se ale od Moroze vzápětí distancovala. John poté označil náměstka za svého kandidáta a řekl, že "za něj dal hlavu na špalek". Osobní odpovědnost ministra za Moroze vždy zdůrazňoval i premiér Nečas.