Za vším hledejte peníze, zní z Anglie a USA poté, co jejich kandidatury na uspořádání mistrovství světa ve fotbale v letech 2018 a 2022 přebily nabídky Ruska a Kataru. Obě neúspěšné velmoci viní Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA z podjatosti při volbě, rozhodly prý především finanční možnosti Ruska a Kataru.

Anglie: Měli jsme nejlepší kandidaturu

Angličanům nepomohla ani skutečnost, že v Curychu v posledních dnech za angiáckou kandidaturu společně lobbovali britský premiér David Cameron, čestný předseda anglické Fotbalové asociace princ William a fotbalista David Beckham.

Pro anglický tým je to zdrcující, uvedla stanice BBC. "Jsme mimořádně zklamaní," prohlásil princ William. Podle ministra kultury a sportu Jeremyho Hunta "to je naprosto zničující". "Měli jsme nejlepší kandidaturu, ale teď nezbývá než poblahopřát vítězi," dodal.

Také premiér Cameron po hlasování řekl, že kandidatura Anglie byla nejlepší. "Jsme zklamaní, že se nám nepodařilo přivézt domů mistrovství," konstatoval Beckham.

"Jsem z toho zničený," prohlásil kapitán anglické reprezentace Rio Ferdinand. "Wow, tak Rusko vyhrálo? To je deprimující. Co jsme mohli udělat víc? Co se zvrtlo?" prohlásil zklamaný fotbalista. "Princ William, premiér, Boris Johnson (starosta Londýna), Becks (Beckham). Takové úsilí jsme vyvinuli, a stejně jsme přehlížení," posteskl si Ferdinand.

Zato bulvární list Daily Mail si nebral servítky: "Anglie prohrála v boji o šampionát s ´mafiánským´ Ruskem (i když se Putin ani neobtěžoval přijet)", napsal list.

Deník narážel na právě zveřejněné informace z amerických diplomatických depeší, které citovaly zdroje hovořící o Rusku jako o "mafiánském státu". Britské listy také napsaly, že ruský premiér Vladimir Putin zrušil na poslední chvíli cestu do Curychu právě kvůli odhalením na serveru WikiLeaks.

Britské listy současně připomínají, že britská delegace na nejvyšší úrovni již jen na posledních chvíli napravovala "škody" způsobené zprávami v nedělníku The Sunday Times a v pořadu BBC Panorama, které těsně před hlasováním obvinily tři členy vedení FIFA z korupce.

Šéf evropské fotbalové federace UEFA Michel Platini řekl, že tato odhalení nebudou mít na vyhlídky anglické kandidatury vliv. Připustil ale, že dlouhodobě komplikované vztahy britských médií s FIFA by mohly anglické šance ovlivnit.

Katar porazil USA

Ve Spojených státech po porážce od Kataru zavládlo také zklamání. Na radnici v Dallasu, který mohl být jedním z dějišť šampionátu, starosta města a člen přípravného výboru pro mistrovství Tom Leppert uvedl, že ho rozladil komplikovaný proces výběru pořadatele mistrovství.

Někteří z lidí, kteří dnes na dallaské radnici čekali na výsledky hlasování FIFA, pak naznačovali, že se nemuselo řídit jen kvalitou nabídek. Podle Jima Grahama, který je dalším členem dallaského přípravného výboru, na poslední chvíli mnoho hlasujících změnilo svého favorita. "Co se děje v zákulisí, je mimo naši kontrolu," podotkl.

O férovosti volby Ruska a Kataru zapochyboval i novinář Grant Wahl z amerického časopisu Sports Illustrated. "Poselství je jasné - promluvily petrodolary. Pro instituci, která se bije v prsa a tvrdí, že není zkorumpovaná (věřte nám, říká prezident FIFA Sepp Blatter), je volba dvou vítězů bohatých na ropu nejjasnější možnou zprávou o tom, že FIFA potřebuje kompletní změnu vedení i organizace," uvedl.

Američané podle něj pro vítězství těžko mohli udělat víc. Podle Granta by se ještě dalo pochopit, kdyby prohráli s Austrálií, která má s pořádáním velkých sportovních událostí zkušenosti. Katar je ale riskantní volba, která naznačuje, že pořádání světového šampionátu si lze koupit, uvedl americký novinář.

Televizní stanice ESPN nicméně na své webové stránce upozornila na to, že FIFA na americké nabídce nejvíce vadil nedostatek vládních záruk. Mohla se tak obávat, že by mistrovství nebylo dostatečně zajištěné. Jiné země s jejími požadavky podle ESPN problém neměly.