Případ podezřelé dotace na hotel

 

25 milionů pro hotel

HN na jaře vypátraly, že dotace 25 milionů pro sportovní klub skončila v luxusním hotelu. Významně tomu pomohli poslanci, když přiklepli peníze lidem, kteří ovládali účelově založené sportovní sdružení i firmu, jež hotel stavěla.

V+V: Vlček a Vrtal

Dotaci prosazoval bývalý šéf sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD. Dnes už je jasné proč: za sdružením i hotelem stál jeho pozdější poradce, prostějovský podnikatel Petr Vrtal. Strana Vlčka po aféře donutila odejít z politiky.

Krausovy půjčky nepůjčky

Dalším politikem tohoto příběhu je exposlanec ČSSD Michal Kraus. Když se o dotaci vyjednávalo, byl šéfem rozpočtového výboru. Krausovi si také od podnikatele Vrtala v té době koupili v Harrachově byt. A Kraus se pak zapletl do vysvětlování, jak na apartmán získal peníze - nejprve díky směnce a hypotéce, pak přišel s verzí o půjčce.

 

Příběh první: Neznámé sdružení dostává před čtyřmi lety od poslanců 25 milionů na vybudování neziskového sportoviště.

A teď druhý příběh ze současnosti: Po objevu HN, že státní peníze zřejmě skončily v soukromém hotelu, vyrážejí finanční úředníci na kontrolu. Závěr? Vše je v pořádku.

HN na jaře upozornily na krajně podezřelou dotaci. Sdružení Sport centrum Harrachov dostalo při každoročním "porcování medvěda" 25 milionů. S tím, že postaví v Harrachově pro veřejnost kurty, saunu, bowling a bazén. To vše nakonec vzniklo - jenže v areálu nového čtyřhvězdičkového hotelu, který si postavili šéfové sdružení.

"Je to na prodej. Všechno"

Finanční úředníci teď došli k závěru, že "nebyla porušena rozpočtová kázeň". Přeloženo: Nikdo dotaci nezneužil. Důkazy, které HN na jaře sesbíraly, ale vypovídají spíš o opaku.

Předně, sdružení v žádosti o dotaci nepřiznalo, že sportovní centrum má vzniknout jako součást luxusního hotelu. Za sdružením stál prostějovský podnikatel Petr Vrtal a jeho firma PV Real, která také stolůžkový hotel stavěla a jíž rovněž patří pozemky pod budovou.

Další pochybnost: Letos v lednu, krátce po kolaudaci, sdružení nabídlo hotel k prodeji - za 120 milionů. Přitom podmínky dotace nedovolují se majetku zbavit. Vrtal později přišel s tím, že chtěl prodat jen hotel, kdežto sportoviště by dál zůstala pod hlavičkou sdružení. "Právní vztahy jsou řešeny standardní smlouvou o nájmu nebytových prostor a pozemků," napsal tehdy podnikatel v prohlášení.

Jenže když se reportér HN vydával za zájemce o koupi, realitní makléř ho ujišťoval, že se prodává vše - hotel i všechna sportoviště. "Byla tam nějaká státní dotace, ale není v tom žádný problém," opakoval zaměstnanec realitky.

A do třetice: Po sérii článků se začalo v hotelu znovu stavět. Majitelé rozdělili vstupní část domu na dvě křídla. "Celé to má vypadat tak, že jde o dvě různé části - hotel a pak to sportoviště," popsal tehdy člověk, který se kolem stavby pohyboval.

Trest jen pro Vlčka

Kauza má navíc silné politické pozadí. Kromě toho, že poslanci o "medvědích" dotacích v řádu miliard rozhodovali neprůhledně, je tady ještě role expředsedy sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD. Vlček se za dotaci přimlouval - chtěl, aby se vyplácela z té části rozpočtu, která se obtížně kontroluje. A později nedokázal vysvětlit, proč se v téhle věci angažoval. Nakonec vyšlo najevo, že podnikatele Vrtala zaměstnával jako poradce. Vlček se pak musel po nátlaku spolustraníků vzdát všech funkcí: rezignoval na šéfa sněmovny a odstoupil i z prvního místa volební kandidátky.

Související