Mefedron a jeho účinky

Ze všech drog je nejvíce podobný pervitinu. Nikdy nebyl testován na lidech ani na zvířatech. Jeho účinky jsou podobné jako u pervitinu. Uživatelé mají často nutkání užít další dávku pro prodloužení účinku. Zde jsou vedlejší příznaky užití:

Velmi zatěžuje srdce a oběhový systém

Střídavé pocení a zimnice

Ztráta vnímání času

Nevolnost, silné zatínání zubů, tiky ve svalech

Nystagmus - rychlé a trhavé pohyby očí

Mňau-mňau, Miaow, MCAT, Buzz Gro, Magic, nebo prostě jen Plant food. Droga mefedron se svými účinky podobá extázi a kokainu. Poslední tři roky se prodávala přes internet jako hnojivo na rostliny. S těmi ale neměla nic společného.

Díky silným euforickým pocitům, které vyvolává, se mezi mladými lidmi navštěvující taneční party stala hodně oblíbenou. Svůj "boom" zažila především v Británii. Zdejší uživatelé se o své zážitky dělili třeba také na sociálních sítích, což značně přispělo její popularitě.

Evropští ministři na návrh Komise ale v pátek rozhodli: Mefedron odteď bude v celé Evropské unii zakázán.

"Vlády EU jsou připraveny k rychlé akci v zájmu zákazu takto nebezpečné drogy," prohlásila eurokomisařka Viviane Redingová. "EU dnes ukázala, že umí jednat rychle, aby zabránila tomu, že si takové drogy vyžádají další životy," vysvětlila rozhodnutí.

A podle českého ministerstva zdravotnictví je už připravena novela, která látku v Česku zakáže. "Příští týden předáváme úřadu vlády, odboru koordinace a financování protidrogové politiky, novelu zákona o návykových látkách, která zakazuje 15 látek, mezi nimi také mefedron," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň an dotaz ČTK. 

Média se v posledních měsících věnovala několika desítkami úmrtí, která prý zapříčinil právě mefedron. Jedním z jeho účinků je totiž i zvýšení krevního tlaku a srdeční činnost, což může vést k infarktu. Nově odhlasovaný zákaz zahrnuje jak výrobu, tak i samotné obchodování s látkou.

Mefedron je 4-methylmethkathinon (4-MMC) - zjednodušeně, jedná se o variantu methkathinonu (efedronu), jenž byl ve 30. a 40. letech v Sovětském svazu používán jako antidepresivum. Od 60. let byl pak bílý prášek ilegální rekreační drogou.

Co se týče návykovosti, není fyzická. Riziko představuje hlavně psychická závislost - euforické pocity nutí člověka užívat další a další dávky, aby příjemný stav prodloužil.

Až doposud byla droga legální ve dvanácti unijních státech, včetně České republiky a Slovenska. Kromě práškové formy se ale na internetu začalo obchodovat také s mefedronem v kapslích a tabletách. Stále častěji se množí také případy zadržené látky čínské výroby. Kvalita výrobku ale není příliš kvalitní a může způsobit značné zdravotní problémy. Platí přitom jedna zásada: Kontrola kvality neexistuje, takže nikdy nevíte, co vlastně kupujete.

Související