Oldřich Martinů: červen 2007 - ?

Martinů, do té doby policejního náměstka pro mezinárodní vztahy, si do nejvyšší funkce vybral ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Předtím pracoval jako středočeský policejní šéf a ředitel české pobočky Interpolu. Nejčastěji se nynějšímu šéfovi policie vyčítá, že nedokázal bojovat s korupcí. Detektivové ze specializovaných útvarů nedokázali odhalit jediný skutečně velký případ korupce.

Ministr vnitra Radek John (VV) trvá na odchodu policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Během třičtvrtěhodinové schůzky to řekl prezidentovi republiky Václavu Klausovi.

John tvrdí, že o schůzku s Klausem požádal sám, aby mohl prezidenta seznámit s řadou konkrétních bodů, které jej vedly k výzvě k rezignaci Martinů. Tyto informace ale podle ministra nepatří do médií.

Celkem prý John vyjmenoval 19 takových důvodů. Hlavu státu informoval o desítkách konkrétních kauz, které podle něj vyžadují změnu ve vedení policie. Klaus si během schůzky některé jeho argumenty i zapisoval, John proto věří, že chápe jeho pozici.

S policejním prezidentem se má nyní sejít i premiér Petr Nečas (ODS). "Stane se tak v pondělí," řekl John. Rozhodnutí o budoucnosti Martinů bude podle ministra vnitra záviset i na premiérovi.

John, který je zároveň předsedou Věcí veřejných připomenul, že výměna policejního prezidenta byla už v létě tématem jednání koalice. Nejde tedy podle něj o nic nového.

Vzhledem k tomu, že všechny vládní strany měly v programu boj s korupcí a 10. prosince by se vláda měla zabývat protikorupční strategií, byl by podle Johna dobrý signál, kdyby přišel nový policejní prezident. "Hlavní problém ale bude nástupce," poznamenal John. Dodal, že nechce, aby kvůli tomu vznikl v koalici konflikt.

Martinů by se podle Johna mohl uplatnit i jinde než v čele policie. Byl by podle něho například výborným ředitelem unijní policejní organizace Europol, nebo by mohl působit v diplomatických službách.

John řekl, že s Klausem nehovořil pouze o policejním prezidentovi, řešili prý obecně personální situaci v policejním sboru a zabývali se také tím, jak početnou policii Česko potřebuje.

Související