Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se rozhodla, že ke konci ledna 2011 rezignuje na funkci šéfky Justiční akademie. Ve svém sdělení to odůvodnila údajnou šikanou ze strany ministerstva spravedlnosti. Ministr Jiří Pospíšil (ODS) se proti tvrzením Kovářové důrazně ohradil.

Kovářová uvedla, že k jejímu rozhodnutí přispělo zjištění, že na ni vedení ministerstva připravuje vykonstruované trestní oznámení a kompromitující materiály, i informace o údajném rozhodnutí zrušit Justiční akademii, kde se vzdělávají soudci a státní zástupci. Pospíšila prý její argumenty šokovaly, označil je za absurdní a nepravdivé.

Úřad však podle ministra rozhodnutí Kovářové respektuje. "Výběrové řízení proběhne poté, co bude ukončen pracovní poměr se současnou paní ředitelkou," prohlásil Pospíšil. Předpoklady pro šéfa instituce podle něj stanoví rada Justiční akademie, sám prý žádného kandidáta zatím nemá.

Kovářová obviňuje ministra z bossingu

Kovářová tvrdí, že s ní ministerstvo na Pospíšilův pokyn přestalo spolupracovat. "Naopak jeho chování vykazovalo a do současné doby vykazuje všechny rysy bossingu (šikany ze strany nadřízeného - a to dokonce podle odborné literatury dosahujícího čtvrtého stupně z pěti možných)," tvrdí Kovářová. Jako příklad uvedla údajné ignorování komunikace, ministerstvo prý nereaguje na materiály, návrhy nebo dotazy.

Ministerstvo údajně rovněž zakázalo úředníkům, aby s ní komunikovali, zvedali jí telefon a scházeli se s ní. Pospíšil reagoval s tím, že komunikace mezi úřadem a akademií byla standardní. Ministr také odmítl tvrzení Kovářové o tom, že úřad bojkotoval akce pořádané akademií.

Úřad podle Kovářové rezignoval na metodické řízení organizace - dodnes prý akademie nezná jakoukoli podrobnější informaci o obnovení výuky vyšších soudních úředníků nebo rozpočet na příští rok. Pospíšil uvedl, že rozpočet dosud nebyl stanoven, protože ještě nebyl schválen návrh státního rozpočtu na rok 2011.

Kovářová ve svém vyjádření hovoří i o údajných pomluvách a zkreslených a lživých zprávách v médiích, ukládání nesmyslených a nesplnitelných úkolů, které jsou přitom v pravomoci ministerstva, vysílání opakovaných kontrol do akademie, zadržování strategických informací, nepovolování zahraničních služebních cest nebo bezdůvodném, urychleném a ničím nevysvětleném odvolávání členů rady akademie.

Podle náměstka pro justici Filipa Melzera Kovářová od úřadu rozhodně žádné nesplnitelné úkoly nedostávala. Ministerstvo ji prý pověřilo vypracováním podkladů ke zlepšení vzdělávání soudců, státních zástupců a vyšších soudních úředníků, ředitelka však předložila zcela nedostatečný materiál. Pochybení Kovářové chtěl prý náměstek projednat v polovině prosince s radou justiční akademie. "Předpokládal jsem, že z tohoto jednání vzejde konsenzuální názor, že by se mělo jednat o jejím odvolání," uvedl Melzer.

Co se týče odvolávání členů rady, úřad podle náměstka vyměnil čtyři z 15. Prvním z nich byl dosluhující místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Další tři členové byli podle Melzera nahrazeni, protože ministerstvo nalezlo na místa lepší odborníky. Kovářové pak prý úřad nepovolil pouze jednu zahraniční cestu, protože byla neefektivní.

"Posledními kapkami bylo pro mě zjištění, že na mě vedení ministerstva údajně připravuje vykonstruované trestní oznámení a kompromitující materiály, a informace o rozhodnutí zrušit Justiční akademii jako sankční krok vůči mně. Za této situace nepovažuji za možné dále Justiční akademii řídit," sdělila Kovářová. Pospíšil se proti těmto tvrzením důrazně ohradil. O zrušení akademie prý neuvažuje, ale chce naopak posílit její roli. "Ani jako fáma nemohl tento argument existovat," uvedl Pospíšil. Odmítl i spekulace o podání trestního oznámení.

"S čistým svědomím mohu říci, že o tom nic nevím. Říká se, že na každém šprochu je pravdy trochu. Tohle je ale spíše informace puštěná do éteru, nemohl bych se pod to podepsat," řekl ČTK k údajnému plánu zrušit Justiční akademii Jiří Jachan, nynější tajemník Justiční akademie a emeritní ředitel Justiční školy, která se od ledna 2006 stala součástí akademie.

Kovářová ve svém vyjádření uvedla, že to byl Pospíšil, kdo ji do funkce šéfky akademie v roce 2008 dosadil, byl prý v minulosti s její činností spokojený a všechny její kroky podporoval. Vše se však podle někdejší ministryně změnilo, když jej nahradila ve funkci šéfa resortu a po jejím návratu do čela Justiční akademie. "Přestože mi při předání úřadu společně s panem premiérem tvrdil, že si přeje, abych nadále vedla Justiční akademii, ...nebyl patrně schopen smířit se s tím, že navždy zůstanu jedním z ministrů spravedlnosti," uvedla Kovářová.

Pospíšil v minulosti vedení ministerstva za Kovářové kritizoval, zejména kvůli údajnému napojení na někdejšího šéfa úřadu Pavla Němce.