Sněžení i déšť komplikují v Česku dopravu. Meteorologové varují před tvorbou ledovky a k večeru náledí. V Kladně kvůli přívalům sněhu vyhlásili kalamitní stav. Problémy jsou především s uklízením  silnic a chodníků na sídlištích.

Potíže má i železnice. Padající stromy a větve zastavily například vlaky mezi Stodem a Holýšovem na Domažlicku či mezi Pňovany a Vranovem u Stříbra na Tachovsku. Problémy jsou také v sousedním Německu. Kvůli sněhové kalamitě ve Furth im Waldu tam od pondělí nemohou jezdit vlaky z Česka.

Počasí zaměstnává i hasiče, kteří vyjíždějí častěji kvůli padajícím rampouchům a sněhu ze střech. V Moravskoslezském kraji, kde dnes prší, tak museli záchranáři už ošetřit několik chodců, které zranil sníh spadlý ze střechy.

Počasí a potíže nejen v dopravě sledujeme on-line - ZDE

Například v Praze sníh odklízí veškerá dostupná technika. V terénu je 130 vozů a stovky lidí čistí chodníky, řekl mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Silnice první třídy podle něj v současné době pokrývá rozbředlý sníh a s opatrností jsou sjízdné. Na vedlejších komunikacích musejí řidiči počítat s uježděným sněhem.

S potížemi se potýkají kvůli sněhu některé pražské autobusy a tramvaje. Mluvčí Dopravního podniku Ilona Vysoudilová řekla, autobusy mají zpoždění a kvůli zapadlé výhybce nejezdily tramvaje v okolí Malovanky v Praze 6.

Podle meteorologů bude dnes na většině území Česka pršet nebo padat déšť se sněhem. Teploty v noci na středu klesnou na +1 až -3 stupně Celsia. Ve středu bude oblačno až zataženo, ojediněle s deštěm. Odpoledne se v Čechách od západu znovu očekává déšť, který bude večer od severozápadu přecházet ve sněžení. Nejvyšší teploty dosáhnou 1 až 5 stupňů Celsia.

Počasí a potíže nejen v dopravě sledujeme on-line:

Sledovali jsme online

 
7.12.2010 10:31 | 8:01 Středočeské silnice pokrývá rozbředlý sníh a řidiče trápí mlha

Většina silnic ve Středočeském kraji dnes zůstává sjízdných pouze se zvýšenou opatrností. Na komunikacích druhé a třetí třídy, rychlostních silnicích i dálnicích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Místy je navíc mlha a sněží, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Pozor by měli dávat řidiči na silnicích na Rakovnicku, Mělnicku a Kladensku, kde leží na silnicích rozbředlý sníh a cestování ztěžuje ještě další sněžení. Viditelnost je tak kvůli srážkám snížena.

7.12.2010 10:33 | 8:05 V Karlovarském kraji vytrvale sněží

V Karlovarském kraji vytrvale sněží už od nedělního večera, odkdy napadalo minimálně deset centimetrů nového sněhu. To značně komplikuje dopravní situaci v regionu, kde sníh pokrývá v různě silné vrstvě už většinu silnic. Teploty se pohybují mezi dvěma až pěti stupni pod nulou a vane slabý vítr. Vozovky jsou proto obtížně sjízdné.

Na silnicích první třídy a na rychlostní komunikaci R6 leží převážně různě vysoká vrstva rozbředlého sněhu a za této situace je například předjíždění velmi riskantní.

7.12.2010 10:33 | 8:11 V Pardubickém kraji téměř všude sněží nebo prší

Téměř na celém území Pardubického kraje dnes ráno sněžilo, padal déšť se sněhem nebo pršelo. Větší či menší množství sněhu zůstává hlavně na silnicích druhé a třetí třídy. Uvádí to Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Na sníh by si měli řidiči dát pozor zvláště v okolí Hlinska, Svitav, Lanškrounu, Žamberku a Skutče, častý je na vozovkách také v Železných horách. Očekávané náledí zatím silničáři nehlásí.

7.12.2010 10:34 | 8: 17 V hradeckém kraji hrozí ledovka a náledí

V Královéhradeckém kraji se dnes na silnicích může tvořit ledovka a náledí. Dnes ráno v kraji sněžilo nebo mrholilo. Na hlavních silničních tazích většinou leží zbytky rozbředlého sněhu. Teploty by se dnes měly pohybovat kolem nuly, čeká se déšť nebo déšť se sněhem.

7.12.2010 10:35 | 8:21 V Libereckém kraji opět sněží

V Libereckém kraji začalo ráno znovu sněžit, i na hlavních tazích leží rozbředlý sníh a vozovky mohou namrzat a klouzat.

Teploty v Libereckém kraji se pohybují těsně pod bodem mrazu, místy klesají ke třem stupňům pod nulou. Sněží v celém kraji, řidiči proto musí počítat se sníženou viditelností.

7.12.2010 10:38 | 8:30 Hlavní silnice v Praze jsou s opatrností sjízdné

Sníh v Praze odklízí veškerá dostupná technika. V terénu je 130 vozů a stovky lidí čistí chodníky, řekl dnes ČTK mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Silnice první třídy podle něj v současné době pokrývá rozbředlý sníh a s opatrností jsou sjízdné.

7.12.2010 10:38 | 8:39 V Ústeckém kraji už 20 hodin sněží

V Ústeckém kraji posledních dvacet hodin drobně sněží, a tak mají silničáři opět plné ruce práce. Jejich provozní náměstkyně Lenka Holovská dnes ČTK řekla, že přes noc napadlo okolo dvou centimetrů sněhu, který se zatím podařilo odklidit z hlavních tahů, zatímco silnice nižších tříd jsou většinou jen proplužené.

7.12.2010 10:40 | 9:01 MHD v Praze jezdí se zpožděním

S potížemi se potýkají kvůli sněhu některé pražské autobusy a tramvaje. Mluvčí Dopravního podniku Ilona Vysoudilová řekla, že autobusy mají zpoždění a kvůli zapadlé výhybce nejezdí tramvaje v okolí Malovanky v Praze 6. Současně upozornila na to, že řidiči kamionů a osobních aut by si například v časové tísni neměli zkracovat cestu přes tramvajové svršky. V minulých dnech se tak stalo, že auta do kolejí pak zapadla a zablokovala tramvajovou dopravu.

7.12.2010 10:41 | 9:28 Moravskoslezští záchranáři ošetřují i pacienty, na něž spadl sníh

Počasí komplikuje situaci moravskoslezským záchranářům. Posádky záchranné služby musí vyjíždět k dalším lidem, kteří se zranili po pádu na kluzkých vozovkách a chodnících. Ošetřovat už museli ale také chodce, na něž spadl sníh ze střech, řekl dnes ČTK mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

V pondělí záchranáři vyjížděli k devětadvacetileté ženě, na kterou spadl sníh v Ostravě. Měla poraněnou hlavu a byla převezena na urgentní příjem městské nemocnice. Ještě hůře dopadl pětačtyřicetiletý muž, kterého padající sníh zranil v Jiříkovského ulici v Ostravě. "Muž měl být dle svědků po události v bezvědomí, v okamžiku příjezdu posádky rychlé lékařské pomoci však již reagoval," uvedl Humpl s tím, že kromě poranění hlavy nebylo možné vyloučit ani zranění mozku.

V Krnově na Bruntálsku padající sníh zranil šestiletou dívku. S poraněním na hlavě a ruce byla převezena do krnovské nemocnice.

7.12.2010 10:43 | 9:51 V Plzeňském kraji nejezdí některé vlaky

Problémy působí v Plzeňském kraji mokrý sníh, který láme stromy a větve na silnice a na koleje.

Kvůli tomu nejezdí například vlaky mezi Stodem a Holýšovem na Domažlicku či mezi Pňovany a Vranovem u Stříbra na Tachovsku. Zprovozněna už byla trať mezi Rokycany a Nezvěsticemi, kterou rovněž blokovaly popadané stromy, vyjmenoval Radek Joklík z Českých drah.

Problémy jsou také v sousedním Německu. Kvůli sněhové kalamitě ve Furth im Waldu tam od pondělí nemohou jezdit vlaky.

7.12.2010 10:45 | 10:14 V Karlovarském kraji ustalo sněžení

V Karlovarském kraji dnes dopoledne ustalo po téměř dvou dnech sněžení a dopravní situace se pomalu stabilizuje. Cestáři nasadili téměř veškerou techniku, aby zprůjezdnili silnice, které pokrývala různě vysoká vrstva sněhu. Patrně nejvíce ho leží na komunikaci z Karlových Varů na Plzeň.

7.12.2010 10:46 | 10:34 Kladno kvůli sněhu vyhlásilo kalamitní stav

V Kladně platí kvůli přívalům sněhu až do odvolání kalamitní stav. Problémy jsou především s odklízením sněhu ze silnic a chodníků na sídlištích. Město do úklidu zapojilo veškerou techniku. Povoláni byli také pracovníci veřejně prospěšných prací, několik strážníků městské policie a 15 vězňů odsouzených za méně závažnou trestnou činnost. Krizový štáb kritickou situaci v největším středočeském městě vyhlásil v pondělí večer.

Primátor Dan Jiránek dnes ČTK řekl, že při vyhlášené kalamitě nemusí město při úklidu ulic postupovat podle plánu zimní údržby. "Můžeme také požádat o pomoc firmy, které normálně úklid města nedělají. Mohou nám rovněž zapůjčit například nakladače na sníh nebo multikáry," uvedl Jiránek.

Dodal, že prioritou zůstává odklízení sněhu z autobusových zastávek, slepých ulic na sídlištích a z centra města. Pracovníci technických firem podle něj začali vyvážet sníh na volné plochy za město.

Město kvůli kalamitě doporučuje řidičům, aby vyjížděli jen v nutných případech. Pokud podle Jiránka skutečně přijde déšť a náledí, měli by kvůli namrzlých chodníkům dávat zvýšený pozor také chodci.

7.12.2010 11:07 | 11:07 Letadlo do Frankfurtu neodletělo

Vydatná nadílka mokrého sněhu zpožďuje od rána letadla na letišti Ruzyně. Zřejmě nejhorší byla situace u odletů naplánovaných do 08:00, některé byly zpožděny o více než dvě hodiny. Vyplývá to z on-line letového řádu na webu letiště. České aerolinie zrušily jeden let do Frankfurtu nad Mohanem.

S velkým zpožděním se museli vyrovnat například cestující letu ČSA do Bruselu. Letadlo odletělo až v půl desáté, ačkoliv start byl původně naplánován na 07:00. Více než hodinové zpoždění měly ranní lety ČSA do Düsseldorfu a Moskvy nebo Lufthansy do Mnichova.

7.12.2010 11:28 | 11:28 Děti se zranily po propadu výplně podhledu

V Dlouhé ulici v Praze se dnes dopoledne po pádu sněhu propadla plexisklová výplň podhledu a dopadla poblíž dětí, které procházely kolem. Padají deska naštěstí děti nezasáhla, záchranáři je přesto převezli do nemocnice k preventivní prohlídce, sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan. Policie nyní na místě vyšetřuje příčiny neštěstí. Záchranáři odvezli děti do nemocnice na Bulovku. "Jedná se o lehká zranění, děti mají zhmožděniny hlavy a ramene," řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Nemocnice na Bulovce se ke zdravotnímu stavu dětí odmítla vyjádřit s tím, že neposkytuje žádné informace o pacientech.

7.12.2010 12:11 | 12:11 V noci hrozí ledovka a náledí v Čechách, zítra na Moravě

Ledovka a náledí hrozí od večera až do čtvrtečního rána v deseti českých krajích, kdy podle meteorologů pomine vysoký stupeň nebezpečí pro Čechy. Po celý čtvrtek pak hrozí zvýšené nebezpečí ledovky a náledí ve čtyřech krajích moravských. Varování platí od dnešních 21:00 do čtvrtka 08:00 pro Prahu a kraje Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký a Vysočinu. Další varování pak platí ve čtvrtek od 06:00 do 21:00 pro kraje Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský.

7.12.2010 13:27 | 13:30 Zima v Evropě

Británie zažívá nejchladnější zimu za posledních 30 let a nejvydatnější sněžení na počátku sezony od roku 1993. Nejpostiženější je Skotsko, kde stovky řidičů uvízly na silnicích a musely na dnešek přespat ve svých vozech. Teploty tu klesly až na -18 stupňů Celsia. Letiště Glasgow a Edinburgh byla ale ráno už v provozu.

V Německu způsobil mnoho problémů spíše mrznoucí déšť a náledí na vozovkách. Z Bavorska byla ráno hlášena 30 kilometrů dlouhá zácpa na dálnici A93 mezi Mainburgem a Bad Abbachem, kterou způsobil smyk kamionu a návazné nehody. Severní Porýní-Vestfálsko hlásí z noci na dnešek na 130 nehod, při nichž se šest lidí zranilo těžce a přes 20 méně vážně. Celkové škody jsou odhadovány na 1,6 milionu eur (asi 40 milionů Kč). Meteorologové očekávají další vydatné srážky hlavně na jihu Německa, zejména v Bádensku-Württembersku.

Náledí je hlášeno také z Rakouska. Meteorologové varují před možným vznikem "bleskového náledí" po dešti na promrzlou zemi v pásu širšího území podél Dunaje, tedy v Salcbursku a Horních a Dolních Rakousech. Dalším ohniskem náledí jsou Korutany na jihovýchodě.

7.12.2010 14:59 | 14:19 Odvoz sněhu v Praze

Dnes chce Technická správa komunikací odvážet sníh v Praze především z přístupových míst ke školám, školkám, zdravotnickým zařízením nebo k důležitým úřadům. "V noci na středu začne svoz z Karlova mostu a přilehlých ulic," uvedl mluvčí Tomáš Mrázek.

7.12.2010 15:11 | 14:51 Na Rokycansku, Tachovsku a jižním Plzeňsku je kalamitní stav

Silničáři na Tachovsku, Rokycansku a jižním Plzeňsku vyhlásili dnes odpoledne především kvůli stromům padajícím pod sněhem kalamitní stav, informuje Ředitelství silnic a dálnic. Silnice jsou sjízdné, ale mnohde namrzají. Neustále v terénu jsou dnes hasiči, kteří kromě zlomených a vyvrácených stromů ze silnic likvidují i nebezpečné rampouchy a sněhové převisy ze střech, zjistila ČTK.

"Kalamitní stav je vyhlášen z důvodu zhoršující sjízdnosti a pádům stromů. Láme je těžký sníh. Zatím se nám daří udržet vše průjezdné, ale se zvýšenou opatrností," uvedl dispečer rokycanských silničářů Martin Bittner. Cestáři průběžně stahují rozbředlou a rozsolenou vrstvu sněhu ze silnic a likvidují popadané stromy.

7.12.2010 15:11 | 15:11 Na auto spadl strom

Na severním Plzeňsku mezi Bezvěrovem a Chudčí dnes odpoledne podle policejní mluvčí Hany Jehlíkové spadl strom na projíždějící osobní auto. Událost se obešla bez zranění. U Vysokého Sedliště na Tachovsku začal odpoledne hořet sypač silničářů. Ani při této nehodě se nikdo nezranil.

7.12.2010 18:50

18: 50 Ledové kry ohrožují vesnici

Ledové kry zatarasyly koryto Otavy u Velkých Hydčic na Horažďovicku a řeka se rozlila do okolí. Obci hrozí nebezpečí.

7.12.2010 20:46

20:46 Ledovka a náledí bude až do čtvrtka

Ledovka a náledí hrozí od úterního večera až do čtvrtečního rána v Čechách, po celý čtvrtek pak na Moravě. Meteorologové doporučují omezit vycházení i jízdy autem, nebo chodit a jezdit velmi opatrně.

Nepříznivé počasí trápí i další evropské země. Ve Skotsku stovky řidičů uvízly na silnicích a musely na dnešek přespat ve vozech. Ve střední Evropě se tvoří náledí, v Německu si nehody na kluzkých vozovkách vyžádaly nejméně tři lidské životy. Jižní Španělsko dnes hlásí záplavy.

Související