Ve středu začala podle ohlášené účasti jedna z historicky největších stávek veřejných zaměstnanců. Odbory očekávají aktivní podporu asi 100 tisíc lidí, stejně velký počet se pak k akci připojí symbolicky. Důvodem protestů a demonstrací na 21 náměstích českých měst jsou plánované vládní škrty a snížení platů ve veřejné sféře příští rok o deset procent.

HN se proto podívaly, jak si na tom čeští stávkující vedou v porovnání se svými zahraničními kolegy. Porovnaly hrubé mzdy učitelů, lékařů a úředníků v sousedních zemích v poměru k průměrné mzdě daného regionu. Většina údajů vychází z dat od 1. pololetí 2009 do 1. pololetí 2010.

V Česku byla průměrná mzda ve sledovaném období dle Českého statistického úřadu na úrovni 23 513 korun.

Učitelé stávkují, ale polepší si

Ke středečnímu protestu se paradoxně přidali i kantoři a kantorky, ačkoli jich se plánovaná redukce platů netýká. Naopak, v příštím roce se nástupní plat nového učitele zvýší z necelých 15 na 20 tisích korun. "Zapojujeme se do stávky, protože se nenecháme rozdělit. Pedagogové jsou solidární s těmi, kterým se podmínky zhoršují," vysvětluje šéf školských odborů František Dobšík.

Přitom ve srovnání ve středoevropském regionu je sektor školství v Česku na předposledním místě. Hůře je na tom jen Slovensko, kde kantoři pobírají 88 procent průměrné mzdy, tuzemští učitelé jsou na tom o šest procentních bodů lépe. Naopak v Polsku i Německu mají ve školách nepatrně vyšší částky než je průměrná mzda v zemi.

Lékaři hrozí masivním odchodem

Do stávky se zapojí také 60 tisíc zdravotníků a zaměstnanců sociálních služeb. Při pohledu na platy v cizině jsou protesty českých lékařů oprávněné - jejich základní plat nedosáhne ani na průměrnou mzdu. V ostatních sledovaných zemích přitom lékaři berou minimálně o polovinu více než průměrný občan, naopak v Německu je to téměř dvojnásobek.

Pozice českých lékařů se razantně zlepší pouze po započtení příplatků za přesčasy, které mohou tvořit až 100procentní navýšení. Přitom kvůli nedostatku financí ve zdravotnictví tisíce lékařů hrozí, že ke konci roku podají výpověď a odejdou sloužit do zahraničí. Podporovatelé výzvy Děkujeme, odcházíme požadují, aby se jejich platy zvýšily až na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy.

Úředníci na tom nejsou špatně

Pokud se podíváme na platy obceních úředníků na středně významné pozici ve státní správě, jsou na tom Češi relativně dobře. Jejich hrubá mzda se shoduje s tou průměrnou. V regionu střední Evropy jsou na tom lépe jen v Polsku, kde tamní úředníci pobírají asi o třetinu více než je průměr.

Naopak platy v Německu a na Slovensku v této kategorii zaostávají.


 

Kolik berou učitelé, lékaři a úředníci v sousedních zemích? Podívejte se na graf. (Ilustraci zvětšíte kliknutím)