Poslanci začali ve středu ráno jednat ve druhém čtení o návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Zejména opoziční levice v něm navrhuje řadu přesunů, celkový schodek by však již neměl přesáhnout limit 135 miliard korun (tedy 4,6 procenta HDP). O pozměňovacích návrzích rozhodnou zákonodárci při závěrečném schvalování za týden.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v úvodním slově před případnými změnami varoval. "Předpokládám, že i dnes padnou některé pozměňující návrhy, kterými ten či onen poslanec bude chtít pozměnit tu či onu prioritu. Až na výjimky ke všem těmto návrhům, jistě dobře míněným, si dovolím říct jednu obecnou větu: Kde nic není, ani smrt nebere," řekl ve sněmovně. O pozměňovacích návrzích rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování hospodářského plánu za týden.

Paradoxně úplně první pozměňovací návrh přednesl premiér Petr Nečas (ODS). Chce přesunout v rozpočtu miliardu korun z nákladů na dluhovou službu ve prospěch vysokých škol. Na splátkách dluhu prý ČR ušetří. "Je to krok, který je pozitivní pro konkurenceschopnost této země a tuto jednu miliardu právě díky tomu, že provádíme zodpovědnou politiku, si můžeme dovolit," obhajoval svůj postup. Po něm už dosud vystupovali výhradně poslanci opozičních ČSSD a KSČM.

Přesuny za více než 15 miliard

Řada poslanců chce přidat peníze na sociální služby. Nevyšší částku 1,2 miliardy korun na ně navrhla přesunout z rozpočtu ministerstva obrany Milada Emmerová (ČSSD). Komunista Miroslav Opálka podal hned dva návrhy, a to na 700 milionů, nebo na miliardu ve prospěch sociálních služeb a na úkor nákladů na splácení státního dluhu.

Martin Pecina (ČSSD) chce poslat dvě miliardy na vrub státního dluhu policii a hasičům; policistům chce přidat 1,3 miliardy a hasičům 700 milionů korun. Hned dva poslanci KSČM Petr Braný a Vojtěch Adam navrhli přidat miliardu obcím na výkon státní správy. Komunista Stanislav Grospič by sebral miliardu ministerstvu obrany na zahraniční mise a dal by je na aktivní politiku zaměstnanosti.

ČSSD navrhla prostřednictvím návrhu Ladislava Skopala a Michala Haška výrazně přidat zemědělcům. Na přímé platby chce dát 4,8 miliardy korun, ve vládním návrhu na ně není ani koruna. Peníze chce vzít například z Pozemkového fondu a z ministerstva obrany. Na podporu venkova chtějí poslat poslanci ČSSD o 2,1 miliardy korun navíc a na národní dotace o 670 milionů korun navíc na vrub všeobecné pokladní správy.

Václav Votava (ČSSD) by zase chtěl poslat 200 milionů brdským obcím. Dotace jim slíbily minulé vlády v souvislosti s nakonec neuskutečněným plánem na výstavbu amerického protiraketového radaru. V rozpravě zazněla řada návrhů na přesuny mnohem nižších částek. Třeba Václav Klučka (ČSSD) by chtěl dát osm milionů určených na úroky státního dluhu na podporu dobrovolných hasičů.

Rozpočtový výbor podpořil minulý týden jen dvě drobné změny v kapitolách ministerstev zemědělství a dopravy. Poslanci projednali rozpočet ve druhém čtení v den, kdy část zaměstnanců státní a veřejné správy stávkuje proti vládou navrženým škrtům. Už dříve sněmovna schválila základní parametry státního rozpočtu se schodkem 135 miliard korun.