Libor Vrba (43)

Je třetím ředitelem protikorupční policie v posledních čtyřech letech. Začínal v roce 1994 jako vyšetřovatel.

V únoru 2009 nastoupil do čela jednotky, která má kromě korupce na starosti i finanční kriminalitu.

Korupční případy, na nichž policisté začali pracovat v posledních měsících

Zlín: celník

Protikorupční policie obvinila sedmatřicetiletého celníka, který si po kontrole asijského bistra ve Zlíně řekl o úplatek .

Žatec: přihlašování aut

Detektivové obvinili tři muže podezřelé z korupce na žatecké radnici. Jedním z nich je úředník odboru dopravy, který měl na starosti registr vozidel. Měl za úplatu přednostně přihlašovat auta dovezená z ciziny.

Liberec: úplatek za dům

Obvinění si vyslechli dva muži z Liberecka, kteří nabízeli úplatek 150 tisíc korun zaměstnanci Městského úřadu v Kamenickém Šenově. Žádali po něm přednostní prodej budovy bývalého zdravotního střediska.

Olomouc: prodaný zápas

Kriminalisté sdělili obvinění brankáři olomoucké Sigmy a třem zástupcům fotbalového klubu Bohemians, kteří za úplatek ovlivnili zápas mezi oběma týmy.

Kolín: čachry s pozemky

Bývalý kolínský místostarosta Roman Pekárek si podle tajné nahrávky řekl o milion za prodej lukrativního městského pozemku. Policisté případ prověřují, zatím Pekárka neobvinili.

Znojmo: "cinknuté" tendry

Radniční tajemník Vladimír Krejčíř ze Znojma je obviněn, že ovlivňoval veřejné zakázky. Údajně si za to bral statisícové úplatky. Spolu s ním policie vyšetřuje i čtyři zástupce stavebních firem.

Ostrava: nefér zakázka

Kvůli rekonstrukci domu v Ostravě vyšetřuje policie úřednici z městského obvodu a manažera stavební firmy. Zakázka na opravu domu za 12 milionů byla podle detektivů zmanipulovaná. Detektivové sledovali případ téměř rok.

Protikorupční útvar nemá výsledky, tvrdí ministr vnitra. Česko se propadá v žebříčku uplácení, varují průzkumy. Ředitel protikorupční policie Libor Vrba ale vytahuje protiargument: jeho detektivové začali stíhat o polovinu víc lidí než loni.

Na druhou stranu - jde hlavně o radní a starosty, do nejvyšší politiky zatím nesáhli. Vrba se téhle kritice brání. "Nemůžete vejít do mrakodrapu z padesátého poschodí," oponuje.

HN: Jeden z důvodů, proč chce ministr vnitra Radek John odvolat policejního prezidenta, je - podle jeho slov -, že nefunguje dobře protikorupční tým. Proč nefunguje?

Pokud je tím týmem myšlena má jednotka, těžko k tomu mohu něco říct. Výsledky naší práce podle mého názoru hovoří o něčem jiném. Pokud se máme bavit o naší jednotce, tak není možné mluvit o neúspěších.

HN: Je to možné doložit nějakými fakty, čísly?

Snažíme se zpracovávat veškerou problematiku takzvaně on-line, tedy nečekat, kdo nám co oznámí, protože pak je složité dobrat se pravdy. Základ je pracovat s vlastními poznatky.

HN: Konkrétně prosím.

Všechna čísla chceme zveřejnit až po Novém roce, ale můžu říct, že za celý loňský rok jsme zpracovali 61 případů, letos za deset měsíců 74 - z toho o pět víc z vlastních poznatků. Počet prověřovaných osob stoupl o čtvrtinu, zahájili jsme o polovinu víc trestních stíhání než vloni. Přesně o třetinu víc osob je obviněných za korupční trestné činy.

V korupčních věcech máme v podstatě nulový odpad, to znamená, že žádnou věc státní zástupce nezastavil pro nějaké procesní vady.

HN: Jak si tedy vysvětlujete, že na vaši adresu neustále míří kritika?

Já to vnímám tak, že úspěšnost našeho útvaru se posuzuje podle mediálních kauz. To je špatně. Neznamená to: mediální kauza rovná se velká kauza. Pokud jde o ty takzvané mediální kauzy, které se narodily za mého působení, tak za ty odpovídám a stojím si za tím, co jsme udělali. Ale je tady i spousta kauz, které jsme zdědili. Bylo to kolem tří desítek případů.

HN: V médiích se nyní propíralo, že další z důvodů, proč musí policejní prezident Oldřich Martinů skončit, je i vaše výpověď, kterou jste dal kvůli tomu, že jste nedostali počítačové vybavení.

Víte, já jsem v září řešil situaci, která nastala na útvaru. Řešil jsem ji s policejním prezidentem a tu situaci jsme vyřešili. To je celé. My jsme do médií nic nedávali. Podařilo se to zažehnat, jedeme dál. Já jsem to nikde nezveřejňoval, i když, co si budeme povídat, ostruhy jsem si na tom vysekat mohl.

HN: Řekl vám tedy ministr, co děláte špatně?

Já jsem tváří v tvář od ministra nezaznamenal žádnou výtku. Pravda je, že on k tomu nemá důvod, protože není naším přímým nadřízeným. Já se snažím na všech úrovních říct jedno: Naše jednotka je stejná jako každá jiná a dělá svou práci. A co je zásadní - potřebuje pro tu práci klid.

Počkejte si na výsledky

HN: Ale i zahraniční experti říkají: Dokud nechytíte nějakou velkou korupční rybu, tak se ledy nepohnou. Pořád tedy čekáme na tu velkou rybu. Nejčastěji se přitom mluví o zbrojních zakázkách...

Nesouhlasím s pojmem velká ryba. My se řídíme trestním řádem a pojem velká ryba tam není.

HN: Dobře, ale je tam osoba veřejně činná.

Veřejně činných osob řešíme velké množství. To, že někdo je mediálně známý a sedí v nějaké funkci, ještě neznamená, že je to skutečně ta velká ryba.

HN: Ale jsou to spíš politici z regionu.

Ode mě by bylo asi netaktické říkat, že se budeme snažit obvinit nějakého vrcholového politika. My prověřujeme věci, které jsou i na celostátní úrovni. A pokud najdeme něčí pochybení, tak to řešit budeme. Co se týká zbrojních zakázek, na našem útvaru je řešíme. Na to, jaké budou výsledky, si musíme počkat.

HN: A nejdete jen tou snazší cestou? Stíhat korupci v regionech je nejspíš jednodušší než ve vyšších patrech.

My musíme mít základní trestný čin. Hledejte osobní odpovědnost v případech, kde šlo o kolektivní rozhodování. My samozřejmě prověřujeme, zda došlo k osobnímu selhání jednotlivců, ale není to o tom, že by stíhání korupce na regionální úrovni bylo jednodušší než na úrovni celostátní.

HN: Pamatuji si, jak nejvyšší státní zástupkyně Benešová vyhlásila tažení proti gubernátorům, ale málokterý případ byl pravomocně odsouzen. Nehrozí totéž i nyní?

Já se nechci proslavit tím, že budu zahajovat obrovská tažení. Netvrdím, že v minulosti se zahajovala trestní řízení účelově, ale výsledky a ten odpad ze spisů je naprosto zjevný. Pokud jsou k tomu zákonné důvody, tak do těch věcí jdeme. A říkám to svým lidem: Máte moji plnou podporu, ať je to Petr, nebo Pavel, ale musíme na to mít. Nemůžete vejít do mrakodrapu z padesátého poschodí.

Já vám garantuji, že ve spoustě věcí, které jsou podle vás malé a regionální, se dozvídáme informace, které jsou pro nás zásadní tak, abychom postoupili i do těch vyšších pater.

HN: Naše nedočkavost pramení z toho, že je veřejná spousta indicií o tom, že politici a jejich majetkové poměry nejsou v pořádku. Třeba exministra Ambrozka. A není vidět žádný posun.

Jsem rád, že v některých kauzách vy jako novináři nevidíte ten progres. Je mi jasné, že když jste informovali o kauze exministra Ambrozka, rádi byste věděli, co děláme. Opakuju to ale po několikáté: v každé věci se snažíme zjistit, jestli došlo k porušení zákona. Kdybych se chtěl zavděčit, tak začnu vyprávět o věcech, které tady děláme, ale to by bylo silně neprofesionální.

Proč někomu platit?

HN: Ještě k výsledkům: opravdu to je jen tím, že jste detektivy poslal do terénu? Nebo dostáváte i víc tipů?

Máme méně oznámených případů a víc těch z vlastního šetření. Logicky: pokud se začnete pohybovat v prostředí, kde ke korupci dochází, tak se seznámíte s určitými lidmi. Máme nějaký objekt zájmu, naši lidé tam začnou fungovat a zjistí, že uvnitř existuje spousta lidí, které ta situace štve. Například někde je výběrové řízení a všichni vědí, za kým zajít, když tu zakázku chcete. Když takový člověk zevnitř té struktury napíše anonymní oznámení, co se stane? Policie si vyžádá papíry k výběrovému řízení. A všechno je v pořádku. Ale když tam máte svého člověka, ten vám řekne: Pozor, dnes se koná takové a takové jednání, bude to tak a tak.

HN: My si to ještě překládáme tak, že jste našli cestu k "whistleblowerům", lidem zevnitř, kteří jsou ochotni vám dávat informace.

Jasně. Snažíme se najít cestu. Víte, jak je složité dostat se skutečně do toho prostředí?

HN: A nemůžete to mít teď snazší? Je krize a firmy si nemůžou dovolit platit provize. Dokonce i nový pražský primátor říká, že se prý v Praze platí až 50 procent ze zakázky.

Samozřejmě, je recese a peníze nejsou na nic. Proč máte teoreticky někomu platit, když chcete obchod na lukrativní adrese? Já vždycky říkám: Přijďte, domluvíme se na další spolupráci.

Související